ونیر دندان چیست

ونیر دندان پزشکی

ونیر دندان چیست و چه انواعی دارد؟ کاربرد ونیر کامپوزیت چیست؟ ونیر چگونه به دندان متصل می‌شود؟ در صورتی که به زیباسازی دندان تمایل داشته و می‌خواهید ایرادات و اشکالات آن را برطرف کنید بهتر است با ما همراه باشید تا به تمامی سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم.

ونیر دندان یک پوسته نازک است که همرنگ دندان بوده و اصولا برای پنهان کردن مشکلات و عیوب ظاهری به سطح جلوی دندان‌ها متصل می‌شود.  برخی از افراد تصور دارند که ونیر در واقع همان روکش دندان است در صورتی که ونیر و روکش زمین تا آسمان با یکدیگر تفاوت دارند چرا که اصولا روکش برای از بین بردن آسیب‌های دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این در صورتی است که ونیر برای زیباسازی کاربرد بالایی دارد. ونیر خود به چند دسته تقسیم می‌شود که از جمله معروف‌ترین آن‌ها لمینت و کامپوزیت هستند.

ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان یا (composite veneers) اصولا در دندانپزشکی به منظور ترمیم دندان کاربرد بسیار بالایی دارد. کامپوزیت یک ماده ترکیبی است که دوام بسیار بالایی داشته و در زمان کوتاهی فرم می‌گیرد. از مواد رزین تهیه شده و به صورت لایه لایه به سطح بیرونی دندان متصل می‌شود تا باعث یکدست شدن دندان شود. این نوع ونیر دندان خیلی سریع مشکلات ظاهری دندان را برطرف کرده و باعث زیباسازی آن می‌شود. دندانپزشکان اصولا به منظور ترمیم و افزایش زیبایی فرم و شکل دندان‌ها این نوع ونیر را پیشنهاد می‌کنند.

نکته مهمی که باید در استفاده از ونیر کامپوزیت دندان به آن توجه داشته باشید این است که پیش از قرار گرفتن آن روی دندان، به خوبی دندان‌های خود را تمیز کرده و مسواک بزنید در غیر این صورت فرآیند چسبیدن ونیر به خوبی انجام نخواهد شد. پس از مسواک زدن، ضخامت مورد نیاز برای قرار گرفتن لایه‌ها تعیین شده و بدین ترتیب چندین لایه از مواد به ترتیب روی دندان قرار می‌گیرد. در نهایت کامپوزیت سفت شده و با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی سطح روی آن صیقل داده می‌شود تا فرمی شبیه به دندان پیدا کند. جالب است بدانید که در این روش نیاز به تراش خوردن دندان نبوده در نتیجه مینای دندان دچار آسیب دیدگی نخواهد شد. به منظور استفاده از ونیر دندان بهتر است به کلینیک‌های متخصص از جمله بریس دنتال مراجعه کرده و به صورت حرفه‌ای از خدمات بهرمند شوید.

ونیر کامپوزیت دندان

انواع ونیر

اصولا ونیر دو نوع اصلی کامپوزیتی و لمینتی دارد که در ادامه به بررسی دقیق آن‌ها می‌پردازیم.

ونیر لمینتی

لمینت‌های سرامیکی یک گونه ونیر دندان هستند که به صورت یک لایه با پوسته‌ای نازک از جنس سرامیک یا چینی در قطر 5 الی 6 میلی متر روی دندان قرار می‌گیرند. از این نوع ونیر اصولا برای اصلاح طرح لبخند و یکپارچگی دندان استفاده می‌شود. در این روش با توجه به نظر دندانپزشک مقدار معینی از مینای دندان تراش خورده تا فرآیند قالب گیری انجام شود.

سپس قالب به لابراتور فرستاده شده و به درخواست دندانپزشک رنگ و فرم مناسبی برای آن در نظر گرفته می‌شود. بدین ترتیب مدل‌های ایجاد شده به ترتیب روی دندان تست شده تا در نهایت بهترین آن‌ها به دندان چسبده شوند. جنس چینی اصولا در برابر لکه مقاومت بیشتری از خود نشان داده و به خوبی نور را بازتاب کرده در نتیجه حس طبیعی بودن را به بهترین نحو القا می‌کند.

ونیر کامپوزیتی

همانطور که اشاره شد ونیر دندان کامپوزیتی یک لایه نازک است که همرنگ با مینای دندان انتخاب شده و به منظور از بین بردن فواصل دندانی استفاده می‌شود. این نوع ونیر بسیار مقرون به صرفه بوده و به شکل چند لایه‌ای روی دندان قرار می‌گیرد. مراحل ساخت و قرارگیری ونیر شامل آماده سازی مینای دندان، تهیه قالب مناسب و چسباندن ونیر به دندان است.

در مرحله اول که آماده سازی دندات است باید خراش‌هایی روی دندان ایجاد شود چرا که مواد کامپوزیت به مینای دندان صاف و صیقلی نمی‌چسبند در نتیجه باید خراش‌هایی روی سطح دندان ایجاد شود. زمانی که دندان آماده شد دندانپزک از چسب مخصوص برای اتصال کامپوزیت به دندان استفاده می‌کند. در مرحله بعد بسته به شرایط و رنگ دندان ونیر دندان توسط دندانپزشک یا لابراتور ساخته می‌شود. در نهایت به صورت مستقیم روی دندان قرار خواهد گرفت و به وسیله نور مخصوص روی دندان تثبیت می‌شود.

معایب و مزایا ونیر

ونیر باعث زیباسازی دندان‌ها شده و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد. ونیر مزایا و معایب زیادی را با خود به همراه دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

مزایا ونیر

بزرگترین فایده ونیر را باید بهبود وضعیت دندان در نظر بگیریم. مواد ونیر دندان باعث یکدستی و درخشانی دندان‌ها شده و لبخند زیباتری را برایتان به ارمغان می‌آورد. یک روش غیر تهاجمی است که تنها به منظور تغییر در رنگ و فرم دندان مورد استفاده قرار گرفته و بدین ترتیب باعث استحکام دندان‌ها می‌شود. مدل‌های سرامیکی مقاومت بسیار بالایی داشته و با شکل ظاهری طبیعی در اختیار قرار می‌گیرند. در مقابل لک مقاومت بالایی دارند و بسیار با دوام هستند.

از سوی دیگر ونیرهای کامپوزیتی میزان کمتری از مینای دندان را تراشیدی و معمولا در طی یک جلسه به اتمام می‌رسد. هزینه آن‌ها به دلیل متریالی که دارند نسبت به ونیر سرامیکی کاهش پیدا می‌کند. ترمیم این نوع ونیر نسبت به ونیرهای سرامیکی راحت‌تر است.

معایب ونیر

از جمله مهمترین معایب ونیر دندان باید به این موضوع اشاره کنیم که احتمال ایجاد حساسیت پس از کامپوزیت بالا است. در صورتی که بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت نشود ممکن است دندان دچار تغییر رنگ شود. در برخی موارد دندان پزشکان از متریال بی کیفیت استفاده می‌کنند در نتیجه دندان حالت غیر طبیعی پیدا می‌کند. در صورتی که به شکل مادام العمر مواد ونیر روی دندان قرار نگیرد باعث ایجاد ناهنجاری‌های دندانی می‌شود.

برای افرادی که به بیماری‌های لثه مبتلا هستند کاربردی ندارد. در صورتی که نصب و قرار گیری ونیر دندان به شکل اصولی و به دست افراد کارشناس این حوزه انجام نشود باکتری و عفونت‌های مختلف در دهان ایجاد می‌شود. پس از قرار گرفتن مواد روی دندان باید مصرف مواد غذایی را محدود کرده و رژیم غذایی مناسبی در نظر گرفته شود در نتیجه روی سبک زندگی موثر خواهد بود. بر این اساس اگر به دنبال راه آسان‌تری برای سفید کردن دندان‌ها هستید که محدودیت‌های کمتری داشته باشد سفیدی دندان با بلیچینگ را به شما عزیزان توصیه می‌کنیم.

کاربرد ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان کاربردهای درمانی و زیبایی زیادی دارد که مهمترین آن‌ها عبارت است از:

  • از بین بردن لکه‌های زرد و سیاه از روی سطح دندان
  • از بین بردن فواصل دندانی و ایجاد یکپارچگی بین دندان‌ها
  • درمان کجی دندان‌ها و ایجاد ساختار مناسب
  • اصلاح ارتفاع دندانی ( کوتاه یا بلند بودن دندان‌ها)
  • ترمیم و اصلاح دندان‌های لب پر
  • پر کردن جای خالی دندان‌ها
  • درمان ترشیده شدن دندان
  • درمان ساییدگی دندان‌ها
  • اصلاح نامرتب بودن دندان

ونیر کامپوزیت دندان

نحوه اتصال ونیر به دندان

به منظور اتصال ونیر به دندان از چسب استفاده می‌شود. اصولا این مواد حاوی کاتالیزورهای پیوند هستند که با برخورد نور لیزر فعال می‌شوند. ونیر دندان با استفاده از نور لیزر آبی سفت و خشک می‌شود. در نهایت با استفاده از ابزارهای پیشرفته مواد اضافه از روی ونیر برداشته شده و به وسیله پولیش مخصوص، دندان‌ها صاف و براق می‌شوند. در این قسمت ارتفاع مواد گرفته می‌شود تا برای ونیر مشکلی به وجود نیاید. عملیات پولیش در جلسات بعد تکرار می‌شود تا میزان فرو رفتگی و بیرون زدگی سطوح مورد بررسی قرار گیرد.

در آخرین مرحله مراجعه کننده می‌بایست دندان خود را گاز گرفته و میزان راحتی و اندازه کامپوزیت را بررسی کند تا در صورتی نیاز دندانپزشک مراقبت‌های لازم را در این زمینه انجام دهد. از آنجایی که عمل پولیش دندان باید از سوی متخصصین انجام شود بهتر است به کلینیک‌های معتبر در این زمینه مراجعه کنید تا فرآیند ونیر دندان به بهترین شکل انجام شود. بریس دنتال از جمله کلینیک‌های معتبر در سطح تهران است که انواع خدمات دندانپزشکی را با استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها و با همکاری نیروهای مجرب و متخصص ارائه می‌کند تا دندان‌هایی زیبا و درخشان داشته باشید.

سئو جاب تیم

سئو جاب تیم

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها