امروزه داشتن یک لبخند زیبا با بهرمندی از خدمات لمینت دندان در دندانپزشکی‌های معتبر به به راحتی امکان پذیر است. دندان‌ها عضو مهمی از صورت به شمار می‌آیند که اغلب دارای رنگ سفید مات هستند که به دلایل مختلف از جمله استعمال دخانیات، مصرف مواد غذایی، عدم مسواک زدن و … به مرور زمان رنگ خود را از دست داده و بدین ترتیب شرایطی را ایجاد خواهند کرد تا دندان‌ها دچار آسیب دیدگی شوند. این موضوع اعتماد به نفس را در افراد از بین خواهد برد. بر این اساس بهتر است از  این خدمات استفاده کنید تا زیبایی به چهره شما بازگردد.

لمینت دندان(Dental laminate) که ونیر (Veneer) نیز  نام دارد، یک روکش همرنگ دندان است که ضخامت کم و بسیار بادوامی دارد. و سطح بیرونی دندان‌های بالا و پایین را  پوشانده و بدین ترتیب  ظاهر دندان‌ها را از لحاظ رنگ و  اندازه تغییر می‌دهد و چهره‌ای آراسته و زیبا به صورت فرد می بخشد.

لمینت دندان چیست؟

 لمینت دندان در واقع یک روش زیبایی شناسی برای بهبود ظاهر دندان‌های جلویی است. در این خدمات دندانپزشکی، یک پوسته نازک توسط مواد رنگی دندان ساخته می‌شود. این پوسته به منظور تغییر رنگ، شکل یا اندازه، به سطوح جلوی دندان‌ها وصل می‌شود.و جایگزینی ایده‌آل برای مینای طبیعی دندان است. بدین ترتیب باید بگوییم که یک لایه نازک از دندان‌ها تراش داده خواهد شد در نتیجه اگر مینای دندان‌های شما نازک است بهتر است با این روش به دنبال سفید کردن دندان‌های خود نباشید. این روش شامل تراشیدن یک لایه نازک از سطح جلویی دندان و پوشاندن آن با کاور نازک و شفاف از مواد مختلفی مانند پورسلن، کامپوزیت یا سرامیک است.

لمینت دندان اگر به صورت تخصصی انجام شوند معمولاً  قابل نیستند و شرایطی را ایجاد خواهند کرد تا ظاهر هر دندان را متقارن و زیبا کنند و در عین حال مانع آسیب دیدگی، پوسیدگی یا لکه شدن دندان می‌شوند. و آن ها فوق العاده نازک هستند، به این معنی که معمولاً قبل از استفاده نیازی به تغییر در مینای دندان ندارند.

لمینت دندان

نمونه کارها

نمونه کار لمینت دندان
نمونه ای از لمینت دندان

فهرست مطالب

لمینت چیست

 لمینت دندان از یک ماده نازک و سفارشی تشکیل شده که بر روی سطح دندان قرار می گیرد تا فرم و ساختار آن را اصلاح کند. که ممکن است کمی تهاجمی باشد  اما راهی ایده‌آل برای ایجاد یک لبخند بی نقص و جذاب است. بنابراین این روش، عملی ایمن  برای حفظ مینای دندان و تصحیح ظاهر دندان ها و ترمیم فرم لبخند به شمار خواهد رفت.

آن را می توان به عنوان روکش پرسلن پیشرفته درنظر گرفت که برای قرار دادن آن نیاز به برداشتن مقداری از مینای دندان و تغییر شکل دندان است به همین دلیل باید در کلینیک‌های معتبر در سطح تهران از جمله بریس دنتال انجام شود در غیر این صورت ممکن است موجب آسیب دیدگی شده و خسارات جبران ناپذیری را به باور آورد. 

لمینت سرامیکی

مراحل لمینت دندان چگونه است؟

فرآیند ساخت لمینت دندان شامل مراحل مختلفی است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

مرحله اول: در  جلسه اول مراحل آماده سازی  دندان ها با دقت بالایی انجام می شود و  اندازه گیرهای لازم به صورت  میلی متری انجام می‌شود.

مرحله دوم: در همان جلسه، دندانپزشک  یک مدل از هر دو دندان فک (حتی برای انجام لمینت فقط برای یک دندان فک) می سازد.

(بقیه مراحل به جلسه دیگر حدود یک هفته بعد موکول می شود.)

مرحله سوم: مدل‌ها به لابراتوار دندان‌پزشکی ارسال شده و لمینت‌ دندان به صورت پوسته‌ای  نازک ساخته شده و در کوره  بر روی بلوک چینی قرار می‌گیرد تا زیباترین، براق‌ترین و شفاف‌ترین آن  انتخاب شود. 

مرحله چهارم: در جلسه دوم  روی دندان ها قرار می گیرند و با مواد بسیار قوی  (رزین somans ) چسبیده می‌شوند.

  • در صورت نصب صحیح در تمام مراحل، لمینت ها با دندان ها یکپارچه می شوند، هیچ شکاف و فاصله ای وجود ندارد و می توانید از نخ دندان برای تمیز کردن دندان های طبیعی استفاده کنید.

لمینت دندان چقدر طول می کشد و دوام دارد؟

لمینت دندان به طور متوسط حدود پانزده سال عمر می‌کنند. با این حال، طول عمر آن می‌تواند در یک بازه 10 تا 20 ساله قرار گیرد پارامترهای مختلفی در ماندگاری آن موثر هستند. به عنوان مثال مینای دندان طبیعی و مقاومت آن در برابر  سفتی غذاها، نزدن مسواک، ترک های ناشی از ضربه ها، دندان قروچه، گاز گرفتن غذاهای سفت و … در  تعیین دوام آن تاثیرگذار هستند.

افراد می توانند با رعایت بهداشت دهان و دندان، پوشیدن محافظ دهان در حین فعالیت های فیزیکی خاص مانند ورزش  و محافظت از دندان ها در برابر دندان قروچه، از لمینت های دندان خود محافظت کنند. محافظت از دندان زیرین و ساختارهای نگهدارنده دندان (سلامت پریودنتال) نیز مهم است. برای انجام این کار، بیماران باید مصرف کربوهیدرات خود را محدود کنند، مسواک بزنند و نخ دندان بکشند. درنهایت ویزیت های منظم و معاینه برای بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان بیمار توصیه می‌شود. 

قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان در تمامی مطب‌ها و کلینیک‌ها به صورت واحدی در نظر گرفته می شود و به طبع هر چه تعداد واحد‌ها بیشتر باشد قیمت و هزینه نهایی نیز بالاتر می‌رود. عوامل زیادی مانند نوع مواد استفاده شده برای آن و تعداد دندان های لمینت شده، بر هزینه نهایی آن موثر هستند.

چنانچه بودجه خاصی را برای این فرآیند در نظر دارید با کارشناسان دندانپزشکی بریس دنتال در تماس باشید تا مشاوره جامع با توجه به نیاز شما ارائه گردد. با کمک کادر مجرب این دندانپزشکی، خدمات مورد نظر را با بهترین قیمت برای لمینت دندان در تهران دریافت نمایید.

 نگهداری لمینت دندان

نگهداری از لمینت دندان بسیار ساده است، بر این اساس با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از آن محافظت کنید. معمولاً دندانپزشکان استفاده از خمیر دندان فلوراید غیر ساینده را به شما پیشنهاد می‌کنند. برای بررسی عملکرد و واکنش دهان شما به آن باید یک هفته پس از انجام آن، در صورت صلاح دید دندانپزشک، به دندانپزشکی مراجعه کنید..

اگر عادت به قروچه یا فشردن دندان های خود دارید، دندانپزشک به شما توصیه می کند که از محافظ دندان استفاده کنید تا از دندان‌ها در هنگام خواب در برابر فشار محافظت شوند و برخی موارد هم اگر نیاز به لمینت دندان نباشد بلیچینگ دندان را برای شما در نظر می گیرند.

لمینت دندان در تهران

معمولا لمینت دندان به عنوان راهی برای بهبود ظاهر لبخند و محافظت از دندان های لکه دار یا آسیب دیده در نظر گرفته می‌شود که می توان دندان های از دست رفته را هم با ایمپلنت دندان جایگزین کرد، توصیه می کنیم با دندان پزشکی بریس دنتال تماس بگیرید و برای مراجعه حضوری و یا انجام مشاوره، با تیم ما در ارتباط باشید. بریس دنتال جهت پاسخگویی به تمامی سوالات شما آماده است و یک طرح درمان عالی و حرفه ای را برای شما تنظیم و هماهنگ می‌کند. بریس دنتال درمان لمینت دندان را به بیمارانی که علاقه مند به بهبود ظاهر لبخند خود با رفع نگرانی های جزئی تا عمیق زیبایی دندان های جلویی هستند، توصیه می کند

سوالات متداول

با رعایت بهداشت دهان و دندان، رعایت نکات احتیاطی به هنگام فعالیت های فیزیکی و عدم انجام دندان قروچه، از لمینت های دندان خود محافظت کرده و طول عمر آن را افزایش دهید. محافظت از دندان زیرین و ساختارهای نگهدارنده دندان (سلامت پریودنتال) نیز مهم است. برای انجام این کار، بیماران باید مصرف کربوهیدرات خود را محدود کنند و مسواک بزنند و نخ دندان بکشند. معاینه منظم برای بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان بیمار و وضعیت لمینت های دندان، توصیه می شود.

خیر، اگر دندانپزشک شما با تجربه و حاذق باشد و تجربه کافی در این زمینه داشته باشد، دندان های طبیعی شما آسیبی نمی بینند. دندانپزشک حاذق قبل هرگونه عمل، از شما می خواهد که از دهان و فک خود عکس برداری کنید تا دندان های شما را معاینه کرده و مطمئن شود لمینت دندان برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک تشخیص داد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست، گزینه های دیگری مانند ونیرهای کامپوزیت، باندینگ دندان، ارتودنسی، سفید کردن دندان یا فقط کانتورینگ دندان را پیشنهاد می کند.

 

معمولا در دو نوبت این پروسه کامل می شود. در اولین جلسه، دندان ها بررسی و قالب گیری می شوند تا بتوانند لمینت ها را دریافت کنند. در جلسه دوم، لمینت های اماده شده، بر روی دندان ها قرار می گیرند.

 

ما هر کاری که لازم است را انجام می دهیم تا مطمئن شویم هیچ دردی احساس نمی کنید. در طول انجام لمینت از بی حس کننده های موضعی قوی استفاده می شود ولی ممکن است کمی فشار احساس کنید، اما دردی متوجه شما نخواد بود.

 

هزینه لمینت ها متفاوت خواهد بود و تنها پس از مشاوره و بررسی کامل دندان ها با دندانپزشک، قیمت دقیق مشخص خواهد شد. این درمان را به دلیل هزینه به تعویق نیندازید. شما لایق لبخندی هستید که می خواهید.