ارتودنسی نامرئی چیست؟

اورتودنسی دندان چیست

ارتودنسی نامرئی یا شفاف یکی از روش‌های جدید و محبوب برای ترمیم دندان‌های نامرتب است. در این روش هیچ خبری از وجود بریس و سیم فلزی روی دندان‌ها وجود ندارد، بنابراین بدون جلب توجه و بدون بد جلوه دادن دندان‌ها انجام می‌شود.

این روش برخلاف بریس‌های معمولی که جلب توجه می‌کنند، مشخص نبوده و این زیبایی دندان‌هایتان را دو چندان می‌کند. کسی متوجه نخواهد شد که دندان‌هایتان را ارتودنسی کرده‌اید؛ چندین روش درمانی برای میزان کردن اندازه و شکل دندانها‌ وجود دارد که این روش شناخته شده ‌ترین است.

اگر از ظاهر و شکل دندان‌هایتان رضایت ندارید شاید وقت آن رسیده که به فکر درمان آنها باشید. از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه همراه ما با باشید تا با روش‌های درمانی جدید ارتودنسی نامرئی، انواع، مزایا و هزینه‌های درمانی آشنا شوید.

ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی

حال که با ارتودنسی نامرئی تا حدودی آشنا شدید بهتر است که با انواع این درمان آشنا شویم و بنابر انتخاب دندانپزشک یکی از آنها مناسب شما خواهد بود:

ارتودنسی نامرئی با پلاک‌ شفاف

پلاک شفاف یکی از درمان‌های نوین در دندانپزشکی است که با استفاده از آن می‌توان مشکلات و ناهنجاری‌های دندانی را اصلاح کرد. این قطعات مشابه طلق‌های شفافی هستند که دور تا دور دندان‌ها را می‌پوشانند.

در این روش از یک سری قالب‌های پلاستیکی شفاف و نامرئی استفاده می‌شود که این قالب‌ها باید هر دو هفته یکبار تعویض شوند. این‌ها پلاک‌های متحرکی هستند که امکان گذاشتن و برداشتن آن توسط خود بیمار وجود دارد.

 

ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان

ارتودنسی نامرئی با براکت هماهنگ دندان یکی دیگر از روش‌های رایج درمانی است. در این روش بریس‌های استفاده شده در دهان بسیار روشن و ظریف بوده و با رنگ دندان‌ها همخوانی دارد؛ براکت‌ها در این روش از پلاستیک یا سرامیک مخصوص ساخته می‌شوند.

مزیت اصلی این روش این است که تمام مشکلات دندانی با آن قابل درمان است. از طرفی براکت‌ها، سیم‌ها و تمامی اجزای آن بسیار محکم و در عین حال زیبا هستند، مقاومت بالایی دارند و در هنگام غذا خوردن، صحبت کردن و مسواک زدن مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

ارتودنسی نامرئی از پشت دندان

در این روش، دستگاه ثابت با براکت‌های فلزی پشت دندان ها نصب می شود، که این باعث می‌شود که دستگاه از نظر ظاهری غیرقابل مشاهده باشد.

استفاده از آن در پشت دندان ممکن است با چالش‌هایی همراه باشد، از جمله عدم راحتی برای بیمار، تداخل با زبان هنگام صحبت و خوردن غذا، مشکلات در مراقبت و بهداشت دندان ها و غیره.

با این حال، این روش مزایای زیادی نیز دارد، به ویژه برای بزرگسالان که اهمیت زیادی به ظاهر خود می دهند. همچنین، تداخل گفتاری نیز در طی مدت کوتاهی از آغاز درمان حل می‌شود.

اورتودنسی دندان از پشت دندان

ارتودنسی نامرئی متحرک شفاف

پلاک‌های شفاف در اینویزیلاین توسط بیمار قرار داده و برداشت می‌شوند و باید حدود 22 ساعت در طول شبانه ‌روز استفاده شوند. یکی از مزایای اصلی اینویزیلاین نسبت به نوع ثابت، سهولت در مسواک زدن و تغذیه است.

در این نوع درمان، به دلیل برداشته شدن بریس متحرک در هنگام غذاخوردن و مسواک زدن، بهداشت دهان و دندان راحت‌ تر است و هیچ محدودیتی برای رعایت رژیم غذایی وجود ندارد.

ارتودنسی نامرئی سرامیکی

در این روش درمانی از براکت‌های سرامیکی به جای براکت‌های فلزی استفاده می‌شود و به دلیل شفاف بودن به تدریج مشاهده می‌شوند. ارتودنسی سرامیکی برای درمان نامتقارنی‌ و مرتب‌سازی در دندان بزرگسالان استفاده می‌کنند و این روش برای کودکان توصیه نمی‌شود.

کاندیدای این درمان‌ها کسانی هستند شاغلند و به دلیل مشغله زیاد یا دیدار با افراد جدید، دوست ندارند سیم و براکت فلزی دندان‌هایشان مشاهده شود.

مدت زمان این درمان به میزان نامنظمی و شلوغی دندان‌ها بستگی دارد. اغلب برای صاف کردن یا میزان کردن دندان‌ها با استفاده از ارتودنسی سرامیکی، زمانی بین ۶ تا ۱۸ ماه و در مواردی به ۳۶ ماه نیاز خواهد داشت. البته مدت زمان این درمان به وضعیت خاص هر بیمار بستگی دارد پس در ارتباط با مدت زمان دقیق درمان خود حتماً با متخصص خود مشورت کنید.

اورتودنسی نامرئی سرامیکی

فواید ارتودنسی نامرئی

یکی از مزیت‌های اصلی این نوع درمان این بوده که براکت‌های شفاف دیده نمی‌شوند. علاوه بر این می‌تواند مزایای دیگری به همراه داشته باشد مانند کاهش پوسیدگی دندان‌ها، قابلیت تمیز شدن، کاهش احتمال سایش و آسیب وارد شدن به دندان‌ها را می‌توانید در آن بیابید.

در این روش شما امکان دارید پلاک‌های شفاف را هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن بردارید، به همین خاطر تحمل پلاک به ویژه در ایام اول راحت‌تر خواهد بود. همچنین در مواقع حساس مانند صحبت کردن، امکان برداشتن پلاک‌های شفاف وجود دارد و احتمال بروز مشکلاتی مانند بیرون اومدن پلاکت یا پاره شدن سیم و کش ارتودنسی کاهش می‌یابد.

افرادی که از الاینرهای شفاف برای اصلاح دندان‌های خود استفاده می‌کنند، تجربیات مثبتی در این زمینه دارند. این روش به آن‌ها امکان می‌دهد تا به طور نامرئی دندان‌های خود را منظم کنند. بر اساس بازخوردها، مزایای این روش شامل عواملی مانند نامرئی بودن، آسانی استفاده، عدم ایجاد محدودیت، قابلیت جابجایی، آسانی تمیز کردن، هزینه مناسب و کوتاه بودن دوره درمان است.

مراحل ارتودنسی نامرئی

این یکی از روش‌های پیشرفته و نوین درمان ارتودنسی است که با استفاده از براکت‌های شفاف و ظریف دندان‌ها را مرتب می‌کنند و مانند گذشته نیازی به استفاده از براکت‌های فلزی نخواهد بود. با استفاده از این روش، ناهنجاری‌های دندان‌ها برطرف می‌شود و از براکت‌های متحرک استفاده می‌کنند.

براکت‌ها با نصب به روی دندان‌ها و با اعمال نیرو روی آنها، موقعیت دندان‌ها را تغییر می‌دهند و از این درمان برای مشکلاتی مانند شلوغی و بی‌نظمی دندان‌ها، عدم تناسب فک بالا و پایین، جابه‌جایی دندان و… استفاده می‌شود.

در مراحل درمانی از براکت‌های شفاف یا سرامیکی استفاده می‌شود تا در حین درمان، براکت‌ها کمتر قابل مشاهده باشند. این نوع براکت‌ها معمولاً از جنس سرامیک، پلاستیک شفاف یا آلیاژهایی مثل تیتانیوم ساخته می‌شوند.

 

 

براکت‌های نامرئی گزینه مناسبی برای بزرگسالان و نوجوانان هستند که می‌خواهند این درمان داشته باشند اما تمایل ندارند از براکت‌های فلزی معمولی که به راحتی قابل مشاهده هستند، استفاده کنند.

برای بسیاری از افراد ممکن است این سوال پیش آمده باشد که ارتودنسی دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ برای افرادی که ندان‌های نامرتبی دارند، شیوه‌های مختلفی برای درمان وجود دارد. اغلب اوقات چندین شیوه همزمان برای تکمیل درمان لازم است.

در این موارد به خصوص، دنداپزشک معالج با انجام معاینات به شما اعلام خواهد کرد که کدام روش درمانی برای شما در اولویت قرار دارد. کسانی که از دندان‌های نامرتب یا ناهنجاری‌های فک خود احساس نارضایتی می‌کنند، باید به فکر درمان دندان‌هایشان باشند.

برای اینکه مشکلات این افراد سریعتر و با عملکرد مناسب بهبود یابند، ارتودنسی و ایمپلنت دندان فوری و موازی با هم انجام می‌شوند. اما اینکه کدام باید اول انجام شود، توسط دنداپزشک مشخص خواهد شد.

مراحل اورتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی برای چه کسانی مناسب است

اما چه کسانی کاندیدای مناسب برای این روش درمانی هستند؟ همانطور که می‌دانید در این نوع درمان روش‌های مختلفی دارد در ادامه بنابراین روش‌ها، کاندیدای هر یک از روش‌های درمانی را برایتان گفته‌ایم، پس ما همراه باشید.

• لینگوال (Lingual)

در این روش درمانی براکت‌ها پشت دندان‌های فک بالا و پایین قرار می‌گیرند. این موضوع می‌تواند برای خیلی از افراد چالش ایجاد کند و به دلیل مزاحمت برای زبان، چندان توصیه نمی‌شود چرا که طرفداران چندانی هم ندارد.

• پلاک شفاف دندان‌

در این روش با پلاک شفاف با هدف صاف کردن دندان‌ها انجام می‌شود که در این روش، نوع ناهنجاری و بیماری تشخیص داده شده موثر خواهد بود. اگر کسی کاندیدای مناسبی برای این درمان باشد، باید پلاک‌های شفاف را هر دو الی سه هفته یک بار تعویض کند.

البته این نکته را باید در نظر داشته باشید افرادی که دندان‌هایشان مشکلات متعددی دارد و به اصطلاح عیوب و ناهنجاری‌های جدی و شدیدی داشته باشند، کاندیدای مناسبی برای این روش نخواهند بود.

اورتودنسی

• براکت همرنگ دندان (Tooth-colored bracket)

براکت‌های هماهنگ دندان در این روش با دندان‌ها کاملا هماهنگ هستند، البته نوع این براکت‌ها باهم فرق می‌کند و از دو جنس پلاستیک و سرامیک استفاده می‌شوند. خبر خوب این است که برای ناهنجاری‌های مختلف می‌توان از این روش استفاده کرد و اصلا قابل تشخیص نیستند.

اگر به دنبال براکت‌های با مقاومت بالا هستید، این روش کاملا مناسب شماست و کاندیدای مناسب این روش کسانی هستند که ناهنجاری‌هایی در دندان‌هایشان وجود دارد و به یکی پر طرفدارترین روش‌‌های درمانی تبدیل شده است.

• ارتودنسی بدون سیم

یکی دیگر از روش‌های درمانی ستفاده از الاینرهای دندانی بدون سیم است که با استفاده از آن دندان‌های نامرتب را با تکنیک‌های بسیار پیشرفته ترمیم و مرتب می‌کنند.

در این درمان به هیچ وجه دندان‌ها دچار آسیب یا فشار زیاد می‌شوند چرا که فشار وارد شده برای ردیف کردن دندان‌ها به شکل مستمر و تدریجی خواهد بود. دندان‌ها از ریشه آسیب نمی‌بینند و دچار لقی نخواهند شد.

هزینه ارتودنسی نامرئی

هزینه‌های درمانی به عوامل مختلف بستگی دارند که یکی از مهم‌ترین آنها شرایط فرد است. درمان هر فرد به شرایط دندان‌ها و ناهنجاری‌هایی که در دهان او وجود دارد بستگی دارد؛ مسلما هر چه این بیماری بیشتر باشد هزینه آن نیز افزایش خواهد یافت.

مورد بعدی به نوع ارتودنسی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد و امروزه انواع روش‌ها با بودجه بندی‌ های مختلف وجود دارند. البته انتخاب هر کدام به به خود فرد بسیار بستگی دارد، این روش‌ها کمترین آسیب را به شما وارد کرده و اینکه بهترین روش‌های درمانی نوین هستند.

باید در نظر داشته باشید که کل درمان شما توسط پزشک انجام شده و او درمان شما را زیر نظر دارد‌. اگر متخصص از تجربه و مهارت کافی برخودار نباشد، می‌تواند آسیب‌های زیادی به سلامتی شما وارد کند یا طول درمان در زمان بیشتری انجام می‌شود.

به طور کلی هرچه تخصص و تجربه شخص بالا باشد، هزینه دستمزد آن نیز بیشتر می‌شود که در نهایت موجب افزایش قیمت ارتودنسی دندان خواهد شد. حتماً در انتخاب پزشک خود بسیار دقت کنید و متناسب با بودجه خود درمانتان را شروع کنید.

بهترین روش برای به دست آوردن قیمت نهایی ارتودنسی نامرئی این بوده که اگر قصد انجام این درمان را دارید، ابتدا به یک دندانپزشک کاربلد مراجعه کنید و اجازه دهید شرایط شما را معاینه کند.

بعد از انجام معاینه دندانپزشک متخصص به شما می‌گوید که کدام روش درمانی برای شما بهتر است، اغلب اگر ناهنجاری‌های دندان‌هایتان زیاد باشد ممکن است که برای تسهیل شدن روند درمانی چند روش درمانی به کار گرفته شود.

در انتها با مشورت با دندانپزشک معالج متوجه خواهید شد که هزینه درمان چگونه است، در ادامه این تصمیم با شماست که درمان را شروع کنید یا خیر. پیشنهاد ما به شما این است که حتماً درمان را شروع کنید تا آسیب‌های جدی‌تری به دندان‌هایتان وارد نشود که با هیچ چیزی قابل جبران نیست.

هزینه اورتودنسی نامرئی

نتیجه گیری

در این مطلب به طور مختصر و مفید روش‌های ارتودنسی نامرئی را بررسی کردیم و نحوه محاسبه هزینه‌ها نیز خدمتتان گفته شد. اگر در حال حاضر از ناهنجاری‌های دندان‌هایتان رنج می‌برید بهتر است این درمان را جدی بگیرید و با یک دندانپزشک متخصص مشورت داشته باشید. در کنار تمام این گفته‌ها هیچ چیزی بالاتر از سلامتی در دنیا وجود ندارد، پس لطفاً اگر از بیماری رنج می‌برید حتماً درمان آن را جدی بگیرید. شرایط شما عزیزان کاملاً درک شدنی است اما قبل از اینکه وضاع نابسامانی برای سلامتی‌تان به وجود آید، درمان خود را شروع کنید.

سوالات متداول این حوزه

  1. چه کسانی می توانند از این روش استفاده کنند؟

همانطور که در مطالب بالا خدمتتان عرض کردیم، این روش برای کسانی مناسب است که دندان‌هایشان نامرتب هستند یا کسانی که ناهنجاری در دندان و فک خود دارند می‌توانند از این روش استفاده کنند. در این روش از براکت‌های شفافی استفاده می‌شود که قابل تشخیص نیستند و دارای انواع مختلفی مانند ثابت و متحرک هستند.

  1. هزینه ارتودنسی نامرئی نسبت به براکت‌های سیمی معلومی چگونه است؟

این روش درمانی معمولا بیشتر از ارتودنسی مرئی است. برای مثال، نوع سرامیکی همرنگ دندان‌ها گرانتر از براکت‌های فلزی است. همچنین، هزینه با الاینرهای شفاف و نامرئی نیز بیشتر از نوع ثابت و مرئی است، به خصوص اگر تعداد الاینرها زیاد باشد.

  1. آیا این درمان برگشت پذیر است؟

اگر این درمان به شکل مناسب انجام شود، پس از اتمام آن دندان‌هایتان در وضعیت ثابتی خواهند بود و دیگر برگشت پذیر نیست. به همین دلیل نیازی به استفاده دائمی از آنها نخواهید داشت.

  1. آیا استفاده از ارتودنسی نامرئی منجر به پوسیدگی می شود؟

به دلیل پلاکت‌های شفافی که بر روی دندان‌ها قرار می گیرند و از دندان ها جدا می‌شوند، به بیمار امکان می‌دهند دندان‌های خود را بهتر تمیز کند و از پوسیدگی جلوگیری کند.

  1. آیا استفاده از این روش تغییری در چهره بیمار ایجاد میکند؟

این روش درمانی به دلیل نامرئی بودن براکت‌ها، تاثیری منفی بر روی ظاهر بیمار ندارد. با مرور زمان و مرتب شدن دندان‌ها، چهره بیمار بهبود خواهد یافت و تغییر مثبتی در پایان درمان ایجاد خواهد شد.

 

سئو جاب تیم

سئو جاب تیم

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها