زیبایی ظاهر در دنیای امروز از اهمیت خاصی برخوردار است. داشتن یک لبخند زیبا و درخشان در افزایش اعتماد به نفس و شادابی صورت تاثیرات زیادی دارد، اما گاهی به دلایلی چون مراقبت نامناسب از دندان‌ها، مصرف سیگار و قلیان و … رنگ دانه‌ها به ساختار میانی دندان نفوذ کرده و مواد معدنی عاج را تغییر خواهند داد که این موجب زردی و آسیب جدی به دندان می‌شود. بلیچینگ دندان از جمله روش‌هاش علمی برای بازگرداندن رنگ طبیعی دندان است که در ادامه به معرفی انواع آن و مزایا و عوارضی که ممکن است ایجاد کند می‌پردازیم.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان از جمله متداول‌ترین روش‌ها برای سفید کردن دندان است که امروزه به دلیل مزایای بسیاری که دارد طرفداران زیادی پیدا کرده و توسط دندان پزشکی‌های معتبر در سطح تهران انجام می‌شود. در این روش با استفاده از یک ماده سفید کننده که می‌تواند ژل، نوار یا خمیر دندان باشید به سفید کردن رنگ دندان پرداخته می‌شود. این مواد حاوی پراکسید هیدروژن ( پراکسید کاربامید) هستند که مولکول‌های رنگدانه را شکسته و بر این اساس دندان را سفید خواهند کرد.

بلیچینگ دندان یک روش غیر جراحی بوده و به کمک مواد شیمیایی رنگ‌های غیرطبیعی را از بین خواهد بود. جالب است بدانید که بلیچینگ علاوه بر کلینیک‌های پزشکی در خانه نیز انجام خواهد شد اما فرایند طولانی‌تری خواهد داشت.

بلیچینگ دندان

فهرست مطالب

نمونه کارها

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ روشی غیر تهاجمهی است که رنگ دانه‌های ناشی از داروهایی چون تتراسایکلین، تروماتیک دندان، افزایش سن، خوردن نوشیدنی‌های گاز دار و… را از بین برده و مناسب برای افرادی است که به دنبال جراحی دندان نیستند و می‌خواهند با یک مبلغ مناسب و معقول دندانی زیبا و سفید داشته باشند. در مورد تفاوت بلیچینگ دندان با گرفتن جرم دندان‌ها باید بگوییم که در برداشتن جرم تغییری در رنگ دندان مشاهده نمی‌شود و تنها املاح و رسوبات اضافه خارج خواهند شد این در صورتی است که بلیچینگ عملکرد بهتری داشته و به زیبایی صورت شما می‌افزاید.

قیمت بلیچینگ دندان

قیمت بلیچینگ دندان با توجه به نرخ تصویب شده و دستمزد نیروی کار به ازای هر فک 1 الی 3.5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. این قیمت ممکن است در شهر تهران نسبت به سایر شهرها نسبت به اجاره محل و … کمی متفاوت باشد.

اگر به دنبال یک محل ارزان قیمت هستید که این فرایند را برایتان انجام دهد باید بگوییم که کلینیک‌هایی وجود دارند که قیمت پایین‌تری دریافت می‌کنند اما نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که بلیچینگ دندان چون کامپوزیت دندان یک کار تخصصی بوده و به همین دلیل باید به شکل حرفه‌ای و توسط کارشناسان متخصص در کلینیک‌های معروف و معتبر نظیر بریس دنتال انجام شود در نتیجه قیمت آن ارزشش را دارد چرا که سفیدی و زیبایی دندان‌ها را به شما بازمی‌گرداند.

نحوه انجام بلیچینگ دندان

اصولا نحوه انجام بلیچینگ دندان به شرح زیر خواهد بود:

 1. در ابتدا دندان باید خالی از هر گونه جرمی باشد و تمیز بنظر برسد.
 2. دهان با استفاده از یک دستگاه باز نگه داشته می‌شود تا متخصص به تمامی دندان‌ها دسترسی داشته باشد.
 3. محافظ بافت لثه با استفاده از مواد مخصوص، مورد استفاده قرار می‌گیرد تا آسیبی به لثه وارد نشود.
 4. یک ژل سفید کننده پراکسید هیدروژن به مدت 15 الی 30 دقیقه روی دندان گذاشته می‌شود.
 5. با استفاده از دستگاه لایت کیور یا لیز، هیدروژن پراکسید روی دندان فعال شده و فرایند سفید شدن با بلیچینگ دندان آغاز می‌شود.
 6. این فرایند ممکن است چندین بار تکرار شود و باید هر بار دندان‌ها چک شود تا میزان سفیدی مشخص گردد.
 7. اگر با یک بار بلیچینگ، دندان‌ها آنطور که باید سفید نشده و دارای تیرگی‌هایی بود باید دو یا چند جلسه در مطب انجام شود.
 8. در مرحله آخر یک کیت بلیچینگ در اختیار قرار می‌گیرد تا در صورت نیاز از آن استفاده شود.

بلیچینگ دندان خانگی

بلیچینگ دندان خانگی از جمله روش‌های بلیچ دندان است که باید در آن با مطب ارتودنسی هماهنگ کنید تا متخصص از دندان‌های بالا و پایین شما قالب بگیرد. بر اساس این قالب‌ها، تری‌های پلاستیکی شفافی ساخته خواهد شد. در این زمان باید به مطب مراجعه کرده و قالب را دریافت کنید، متخصصین روش بلیچینگ را به شما آموزش خواهند داد. به این ترتیب که کافی است مواد بلیچینگ را به اندازه‌ای که نیاز است درون قالب گذاشته و در مدت زمان مشخص شده از آن استفاده کنید.

غلظت مواد مصرفی در این روش کمتر است در نتیجه بلیچینگ دندان خانگی نیاز به صبر و حوصله دارد و در مدت زمان طولانی‌تری انجام خواهد شد. در هر بار استفاده مواد باید تا چندین ساعت روی دندان شما باقی بماند. بلیچینگ در خانه به مدت زمانی دو هفته‌ای نیاز خواهد داشت.

انواع بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان همچون ایمپلنت دندان یک فرایند پیچیده و کاربردی است که به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. انواع بلیچینگ به شرح زیر قابل تعریف خواهد بود.

بلیچینگ

آفیس بلیچینگ

در آفیس بلیچینگ که این روزها طرفداران زیادی دارد بلیچینگ دندان در مطب انجام شده که این فرایند به سرعت و در زمان کمی انجام شده و بیشترین ماندگاری را خواهد داشت. این پروسه ایمنی بالایی داشته و از مواد با غلظت بالا استفاده می‌شود. میزان زمان مورد نیاز 2 تا 3 جلسه است که هر جلسه به زمانی 60 دقیقه‌ای نیاز دارد.

هوم بلیچینگ

هوم بلیچینگ دندان همانطور که اشاره شد در خانه انجام شده و تفاوت مهمی که با روش قبل دارد این است که خودتان باید این فرایند را انجام دهید در نتیجه غلظت مواد کاهش پیدا کرده و مدت زمان بیشتری را باید صبر کنید تا دندان‌ها سفید شوند.

پاور بلیچینگ

پاور بلیچینگ دندان به صورت سریع و فوری انجام شده که یک روش جدید و نوین است. در این روش متخصصین تلاش خواهند کرد تا در مدت زمانی کوتاه فرایند بلیچ را انجام دهند که نتایج آن نیز به راحتی قابل مشاهده است. این روش امروزه در بسیاری از مطب‌های دندانپزشکی انجام می‌شود.

مزایا بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان همچون لمینت دندان موجب سفیدی لبخند شما می‌شود و مزایای زیادی با خود به همراه دارد که باعث می‌شود به استفاده از آن ترغیب شوید. از جمله مزایای این روش سفید کردن دندان باید به موارد زیر اشاره داشته باشیم.

افزایش اعتماد به نفس

بلیچینگ دندان موجب افزایش روشنایی و سفیدی دندان می‌شود در نتیجه اعتماد به نفس را در افراد ارتقا بخشیده و احساس خوبی در آن‌ها ایجاد خواهد کرد. زمانی که یک لبخند زیبا داشته باشید توجه بسیاری را به خود جلب کرده و این زیبایی طبیعی جذابیت شما را افزایش خواهد داد.

مشاهده نتایج سریع

از مزایای اصلی این روش باید به نتایج سریع آن اشاره داشته باشیم. در جلسات بلیچینگ دندان فرد می‌تواند تفاوت فاحش رنگ دندان‌ها را پیش از گذاشتن مواد و پس آن به دقت مشاهده کند.

سهولت در استفاده

این روش به راحتی قابل انجام است و همچنین خودتان به آسانی می‌توانید آن را در محیط خانه انجام دهید. در نتیجه اگر تایم کمی دارید و امکان رفتن به کلینیک پزشکی فراهم نیست کافی است مواد بلیچینگ دندان را از پزشک تهیه کرده و بر این اساس در خانه از آن استفاده کنید.

قابل تنظیم بودن نتایج

با توجه به نیاز فرد و علاقه او رنگ بلیچینگ قابل تنظیم است، بر این اساس باید بگوییم که پزشک می‌‍تواند با توجه به خواسته مشتری غلظت مواد را تغییر دهد تا رنگ دندان مطابق خواسته او باشد.

ایمنی بالا

این روش نسبت به سایر روش‌ها ایمنی نسبتا بالایی دارد و به دلیل اینکه بدون سایش و تراش دادن مینای دندان انجام می‌شود کمترین آسیب را به مینا وارد خواهد کرد در نتیجه ارزش امتحان کردن را خواهد داشت.

عوارض بلیچینگ دندان

در مقابل مزایایی که بلیچینگ دندان دندان دارد، این روش عوارض و معایبی را نیز با خود به همراه خواهد داشت. برخی از مهمترین عوارض آن به صورت زیر قابل تعریف هستند.

ایجاد حساسیت دندانی

از جمله عوارض بلیچ باید به افزایش حساسیت دندان در مقابل پارامترهایی چون سرما، گرما و فشار اشاره داشته باشیم. این نوع حساسیت‌ها ممکن است دائمی یا موقت باشد. بر این اساس نیاز است تا مدتی از محصولات مخصوص به حساسیت دندان استفاده شود.

آسیب به دندان در استفاده طولانی

استفاده طولانی مدت از بلیچینگ دندان ممکن است باعث آسیب به سلامت دندان شود، بر این اساس توصیه می‌شود در صورت بهره مندی از خدمات بهتر است با دندانپزشک خود هماهنگ کرده و از او مشاوره دریافت کنید تا اطمینان حاصل شود که آیا این روش به نفع شماست یا نباید این کار را انجام دهید.

دائمی نبودن

دائمی نبودن یکی دیگر از معایب این روش در نظر گرفته خواهد شد، بر این اساس نیاز است تا چند سال یکبار این روش را امتحان کنید تا سفیدی دندان حفظ شود در غیر این صورت پس از 1 الی 3 سال دندان‌ها به وضع اولیه خود بازخواهند گشت.

تورم لثه

تورم لثه از جمله مواردی است که ممکن است پس از بلیچینگ دندان با آن رو به رو شوید. نکته مثبتی که در این زمینه وجود دارد این خواهد بود که تورم پس از مدت زمانی کوتاه در عرض چند روز از بین رفته و به این ترتیب سلامت خود را بدست خواهید آورد.

بلیچینگ دندان فوری در تهران

بلیچینگ دندان فوری در تهران مخصوص افرادی است که می‌خواهند فرایند سفید کردن دندان را در بازه زمانی بسیار کوتاهی انجام دهند. که اگر بخواهند می توانند از لمینت دندان در تهران هم بهره مند شوند به این ترتیب همانطور که اشاره شد پزشک غلظت مواد را افزایش خواهد داد تا تاثیرات آن نیز بیشتر اعمال شوند. بر این اساس در مدتی کوتاه‌تر نسبت به حالت عادی دندان سفید خواهد شد. تنها نکته منفی که در این روش وجود دارد این است که پس از مدت زمانی کوتاه‌تر از حالت نرمال بلیچینگ دندان‌ها رنگ گرفته و باید مجددا به پزشک مراجعه کنید تا این فرایند انجام شود.

مراقبت‌های بعد از بلیچینگ دندان

پس از بلیچینگ بهتر است تا حد ممکن از دندان‌ها محافظت کنید تا میزان عوارض کاهش پیدا کند. برخی از مراقبت‌ها پس از بلیچ به شرح زیر هستند.

 • پس از انجام دادن این فرایند بهتر است لثه خود را با آب گرم بشویید و لثه را ماساژ دهید تا التهاب آن کاهش یابد.
 • پس از انجام دادن بلیچینگ توصیه می‌شود روزی دو بار دهان خود را با آب گرم بشویید.
 • توصیه می‌شود به هیچ عنوان از سیگار و قلیان استفاده نکنید تا ماندگاری آن کاهش پیدا نکند.
 • بهتر است تا چند روز به جای استفاده از خمیردندان‌های رنگی از خمیر دندان‌هایی که مخصوص حساسیت است استفاده شود تا دندان کمتر دچار درد شود.
 • تا مدتی از خوردن نوشیدنی یا غذاهای سرد خودداری کنید چرا که موجب اذیت شدن دندان‌ها می‌شوند.
 • بهتر است پس از یک هفته به دندان پزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌ها مورد بررسی قرار گیرند.

نکات مهم بلیچینگ دندان

اگر به بلیچینگ دندان علاقه مند هستید و می‌خواهید تا این فرایند را به صورت تخصصی در کلینیک‌های معتبر چون بریس دنتال انجام دهید توصیه می‌شود به موارد زیر دقت فرمایید.

 • پیش از انجام دادن بلیچینگ بهتر است با پزشک خود در مورد مناسب بودن آن صحبت کنید.
 • اگر دارای دندان یا لثه حساس هستید حتما با متخصصین مشورت کرده و نظر آن‌ها را جویا شوید.
 • به هیچ عنوان در دوران بارداری یا شیردهی بلیچینگ دندان را انجام ندهید.
 • بهتر است از خوردن نوشیدنی‌ها و غذاهایی که رنگی هستند تا چندین ساعت خوددکاری کنید.
 • نکات مهمی که پزشک در اختیارتان قرار می‌دهد را رعایت کنید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.
 • پس از بلیچینگ روزی دو الی 3 بار دهان خود را بشویید.
 • از خوردن میوه‌هایی نظیر آلبالو و انار که دارای رنگ قرمز هستند خودداری فرمایید.

سوالات متداول

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.