10 مورد از مراقبت های بعد از لمینت دندان

لمینت دندان

مراقبت بعد از لمینت دندان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، این روزها افراد به منظور ترمیم و بهبود ظاهر دندان خود از لمینت استفاده کرده تا تمامی عیوب ظاهری دندان از جمله شکستگی، تغییر رنگ، ناهمسان بودن و ایرادات جزئی را به بهترین شکل از بین ببرند. اما نکته مهم و حائز اهمیتی که در این زمینه وجود دارد این است که این نوع خدمات دندانپزشکی دائمی نیستند در نتیجه برای اینکه زمان ماندگاری آن را افزایش دهید باید به مراقبت‌های بعد از لمینت توجه داشته باشید تا طول عمر این روکش سرامیکی را بالا ببرید. بر این اساس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا تمامی روش‌های مراقبت از روکش اختیارتان قرار گیرد.

.

مراقبت از لمینت دندان

 

چرا مراقبت از لمینت مهم است؟

ممکن است با خود بپرسید که چرا مراقبت از لمینت مهم است؟ پیش از هرچیزی باید بدانید که این نوع روکش دندان اصولا قیمت نسبتا بالایی دارد در نتیجه بهتر است به خوبی از آن مراقبت کنید تا طول عمر لمینت را افزایش دهید و زمان ترمیم را به تعویق بی‌اندازید. علاوه بر این موضوع اگر از دندان‌های خود به خوبی مراقبت نکنید به مینای دندان آسیب وارد شده و رنگ آن به طور کلی تغییر پیدا می‌کند. در نتیجه اگر به دنبال یک لبخند هالیوودی هستید و همچنین تمایلی به پرداخت هزینه اضافه برای ترمیم روکش سرامیکی ندارید بهتر است مراقبت‌های پس از این نوع خدمات دندانپزشکی را به خوبی مورد بررسی قرار داده و آن‌ها را با توجه به نظر متخصصین رعایت کنید.

 راهنمای کامل مراقبت بعد از لمینت دندان

به منظور مراقبت بعد از لمینت دندان باید به موارد مختلفی توجه داشته باشید که در ادامه به طور دقیق تمامی آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

 

1.      رعایت بهداشت دهان و دندان

توجه داشته باشید که بهداشت دهان و دندان باید رعایت شود، بر این اساس اگر تمایل دارید تا ونیر بدون هیچ ایرادی تا چند سال روی دندان باقی بماند بهتر است بهداشت دندان‌ها را فراموش نکنید. این موضوع علاوه بر اینکه به طول عمر روکش یاری می‌رساند از پوسیدگی دندان‌ها نیز جلوگیری کرده و دندان‌ها را کمتر در معرض آسیب قرار می‌دهد. بدین ترتیب به دنبال یک روتین روزانه مناسب باشید.

2.      استفاده از مسواک و خمیر دندان باکیفیت

بهتر است در طول روز 2 بار مسواک بزنید. بعد از مصرف غذا به خوبی دهان خود را بشویید. این موضوع شرایطی را ایجاد می‌کند تا مواد غذایی داخل دندان باقی نمانند و از آسیب جدی به لمینت نیز جلوگیری می‌کند. بهتر است از مسواک‌هایی استفاده کنید که ساختار نرمی دارند تا به دندان آسیبی وارد نشده و دچار خراش نشود. همچنین به طور مرتب از نخ دندان استفاده کنید. خمیر دندانی را خریداری کنید که با روکش دندان تطابق داشته باشد. خمیردندان‌های مخصوص، ضد حساسیت بوده و با فرمولاسیون خاصی در اختیار قرار می‌گیرند در نتیجه بهترین انتخاب هستند. بسیاری از خمیردندان‌های معمولی به دلیل ترکیبات شیمیایی که دارند به لمینت آسیب وارد می‌کنند در نتیجه پیشنهاد می‌شود تا از ژل‌های ضد ساینده استفاده کنید.

3.      جلوگیری از التهاب و عفونت لثه

همانطور که می‌دانید بیماری‌های لثه اغلب باعث التهاب شده و همچنین گاهی موجب تحلیل رفتن بافت لثه می‌شوند، با توجه به این موضوع به دلیل اینکه لثه‌ها عقب می‌روند روکش در معرض آسیب قرار می‌گیرد. در نتیجه به لمینت دندان آسیب وارد کرده و حتی ممکن است باعث پوسیدگی دندان شود. این التهاب گاها موجب ایجاد عفونت شده بر این اساس در صورت مشاهده این موارد حتما با دندانپزشک خود صحبت کرده و در زمان کوتاهی به کلینیک مراجعه کنید تا به طور دقیق هر آنچه که نیاز دارید در اختیارتان قرار گیرد.

4.      انجام معاینات دوره‌ای دندانپزشکی

معاینات دندانپزشکی باید به طور مکرر و در بازه زمانی مشخصی انجام شوند. این معاینات باید به طور 6 ماه یک بار صورت گرفته تا از سلامتی روکش سرامیکی اطمینان حاصل فرمایید. در این زمان دندانپزشک به طور تخصصی تمامی اقدامات مورد نظر را بررسی کرده و در صورت نیاز ترمیم لمینت را انجام می‌دهد. این موضوع را برای مراقبت از لمینت جدی بگیرید. اگر به طور دوره‌ای به کلینیک مراجعه کنید شرایطی ایجاد می‌شود تا در صورت مشاهده مشکل، متخصصین آن را در بازه زمانی بسیار کوتاه برطرف کنند.

5.      کاهش مصرف قهوه و نوشابه

بهتر است تا مدت زمانی طولانی از نوشیدنی‌های رنگی چون قهوه و نوشابه استفاده نکنید. نوشیدن آبمیوه‌های حاوی رنگ مصنوعی به مرور زمان باعث ایجاد جرم روی دندان‌ها می‌شود. این موضوع ممکن است با مسواک زدن برطرف شود اما به طور کامل سفیدی دندان‌ها را باز نمی‌گرداند در نتیجه زیبایی و سلامت لمینت را تحت الشعاع قرار می‌دهد. همچنین اگر به طور مکرر به نوشیدن قهوه و نوشابه بپردازید به مرور زمان دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند و ممکن است با تشخیص پزشک به عمل جراحی ایمپلنت دندان نیاز پیدا کنید.

6.      استفاده از دهانشویه

استفاده از دهانشویه می‌تواند در مراقبت از لمینت مناسب باشد. به دنبال محصولاتی باشد که حاوی فلوراید هستند چرا که به دلیل ساختار منحصر به فرد و مناسبی که دارند برای رعایت بهداشت دهان و دندان کمک زیادی به شما می‌کنند. همچنین در این زمینه دقت داشته باشید که بهتر است به دنبال مصرف شیرینی و مواد مضر نباشید چرا که روی روکش دندان تاثیرات منفی می‌گذارد و ممکن است باعث ایجاد پریودنتال شده و سلامت جسمی شما را به خطر بی‌اندازد.

استفاده از دهانشویه می‌تواند در مراقبت از لمینت مناسب باشد

 

 

7.      عدم مصرف سیگار و دخانیات

سیگار کشیدن علاوه بر اینکه روی سلامتی افراد تاثیرات منفی می‌گذارد برای روکش دندان مضر در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که سیگار یا دخانیات مصرف می‌کنید باید بگوییم که این موضوع موجب لک شدن و تغییر رنگ روکش‌ها شده و ظاهر زشتی به دندان‌ها می‌بخشد. به همین دلیل باید سیگار را ترک کنید تا میزان آسیب به حداقل برساند. عدم مصرف سیگار و قلیان موجب مراقبت از دندان شده و به بهترین شکل طول عمر لمینت را افزایش می‌دهد.

8.      ایجاد یک رژیم غذایی مناسب

از مواد غذایی که دندان‌های شما را لک می‌کنند دوری کنید این موضوع در مراقبت از لمینت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اغلب ونیرهای چینی در برابر لکه مقاومت دارند اما ممکن است چسبی که برای چسباندن روکش استفاده می‌شود در برابر مواد غذایی استحکام نداشته باشد، این موضوع می‌تواند موجب تیره یا زرد شدن لبه‌های روکش شود. به دنبال مواد غذایی باشید که رنگی نیستند، بر این اساس برنج، سیب زمینی و تخم مرغ بهترین گزینه‌ها برایتان در نظر گرفته می‌شوند.

9.      عدم فشار به لمینت دندان

به هیچ عنوان به لمینت فشار وارد نکنید. از ساییده شدن دندان‌ها روی هم جلوگیری کنید. دندان قروچه یکی از مشکلاتی می‌باشد که ممکن است به آن دچار باشید اما اگر به حفظ لمینت و مراقبت از آن اهمیت می‌دهید باید بدانید که نباید این کار را انجام دهید. این کار روی روکش فشار وارد می‌کند. در نتیجه ممکن است شرایطی را ایجاد کند که روکش دچار ترک شده و حتی به افتادن آن از روی دندان نیز می‌انجامد.

10.      عدم انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین

اگر به فعالیت‌های سنگین مشغول بوده و به طور حرفه‌ای ورزش می‌کنید بهتر است تا در مدت زمانی فعالیت‌های خطرناک خود را کنار بگذارید. به عنوان مثال برخی از افراد به ورزش‌هایی چون فوتبال، والیبال پرداخته و برخی دیگر به ورزش‌های رزمی چون تکواندو و کنگ فو مشغول هستید ممکن است ضربه به دهان و دندان وارد شده و این موضوع باعث افتادن یا ترک خوردن لمینت می‌شود به همین دلیل این موضوع را در نظر بگیرید.

 

لمینت دندان

 

مراقبت های اولیه بعد از لمینت دندان

بعد از بهرمندی از خدماتی چون لمینت و کامپوزیت دندان برای زیباسازی دندان ها بهتر است به موارد زیر دقت کرده و مراقبت‌های اولیه را به طور اصولی انجام دهید.

  1. به هیچ عنوان تا زمانی که بی حسی برطرف نشده مواد غذایی که سفت و خشک هستند را استفاده نکنید چرا که ممکن است زبان و لب خود را گاز گرفته و بدین ترتیب زخم‌های شدیدی در دهان شما ایجاد شود.
  2. تا 24 ساعت از خوردن و جویدن مواد غذایی که چسبناک است خودداری کنید چرا که به روکش دندان فشار وارد شده و این موضوع باعث جابجایی ونیر می‌شود.
  3. اگر روی دندان‌های خود پانسمان دارید نباید تا 2 ساعت از مواد غذایی استفاده کنید. در صورتی که در ساعات ابتدایی پانسان افتاد نگران این موضوع نباشید تنها باید دقت کنید که پانسان روی ریشه قرار گیرد.
  4. به احتمال زیاد در ناحیه گوشه لب شاهد کشیده شدن خواهید بود و این موضوع زخم‌هایی را ایجاد می‌کند در نتیجه از پماد A-D استفاده کنید که در تمامی داروخانه‌ها وجود دارد. بر این اساس روزی 3 بار از این نوع پماد استفاده کنید.
  5. احتمالا در 10 روز اول در حین غذا خوردن در بلع مشکل پیدا می‌کنید که این موضوع طبیعی بوده و با گذر زمان از بین می‌رود.
  6. بهتر است در روز اول با استفاده از آب داخل دهان خود را بشویید تا تکه‌های چسب از آن خارج شوند.
  7. تمامی داروهای تجویز شده توسط متخصصین را مورد استفاده قرار داده و در ساعت‌های مشخص شده آن‌ها را مصرف کنید. در این زمینه باید بگوییم که بهتر است تمامی داروها را با استفاده از یک لیوان آب مصرف کنید تا داروی بیهوشی از بین نرود. چرا که اگر داروی بیهوشی از بین برود خطر خونریزی افزایش پیدا می‌کند. بهتر است به منظور جلوگیری از خونریزی به هیچ عنوان قرص آناهیل استفاده نکنید.

نکات مهم بعد از لمینت دندان

بعد از اجرای لمینت دندان باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید. بر این اساس حتما از مسواک و دهانشویه استفاده کرده و همچنین به نظر دندانپزشکان توجه داشته باشید. به هیچ عنوان فشاری به دندان وارد نکرده و با توجه به راهنمایی‌های ارائه شده در این زمینه تا مدت زمان مشخص بهتر است که به دنبال خوردن و جویدن مواد غذایی سفت نباشید تا افزایش ماندگاری و طول عمر لمینت دندان افزایش پیدا کند. همچنین نکته مهمی که در این زمینه لازم به ذکر است را باید این موضوع در نظر بگیریم که بهتر است به کلینیک‌های معتبر مراجعه کرده تا بدین ترتیب از آخرین تکنولوژی‌ها و ابزارهای برای قرار دادن لمینت روی دندان استفاده شود تا احتمال کنده شدن یا آسیب دیدن به این لایه کاهش پیدا می‌کند. بر این اساس بهتر است به کلینیک‌های معتبر و معروفی چون بریس دنتال در تهران مراجعه کرده و به طور تخصصی از کارشناسان در این زمینه مشورت دریافت کنید.

hostd

hostd

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها