خدمات دندانپزشکی تحت پوشش تامین اجتماعی

خدمات دندانپزشکی تحت پوشش تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی چه خدمات دندانپزشکی را تحت پوشش قرار می‌دهد؟ چگونه هزینه خدمات دندان پزشکی را از بیمه تکمیلی دریافت کنیم؟ آیا برای دریافت خدمات باید حتما به مراکز طرف قرار داد مراجعه کرد؟

خدمات دندانپزشکی از جمله خدمات درمانی هستند که به طور مستقیم روی زیبایی صورت موثر بوده و به همین دلیل هم اغلب اوقات هزینه بالایی دارند، همین موضوع شرایطی را ایجاد کرده تا تمامی افراد نتوانند از پس هزینه‌ها برآیند در این زمان است که بیمه به کمک شما آمده تا بتوانید به راحتی به تعمیر و ترمیم دندان‌ها بپردازید. برای آشنایی با خدمات تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید تا به تمامی سوالات شما به طور دقیق پاسخ دهیم.

انجام خدمات دندان پزشکی و مشکلات آن

خدمات دندان پزشکی یکی از پرهزینه‌ترین روش‌های درمانی است که پس از هزینه‌های بستری در بیمارستان از نظر قیمت رتبه دوم را به خود اختصاص می‌دهد. در کشور ایران هزینه ترمیم و زیباسازی دندان نسبت به درآمد جامعه بالاتر بوده و همین موضوع باعث می‌شود تا افراد به دلیل اینکه نمی‌توانند از پس تمامی هزینه‌ها برآیند در بسیاری از مواقع درد دندان را تحمل کنند.

طبق سیاست سازمان جهانی بهداشت، سلامت دهان و دندان جزء مهمترین معیارها در مشخص کردن کیفیت زندگی افراد است که سلامت جامعه را نیز تحت تاثیرقرار می‌دهد بر این اساس به منظور ارتقای سلامتی دهان بیمه تامین اجتماعی شرایطی را ایجاد کرده تا بتوانید از خدمات مختلفی که در مراکز درمانی ارائه می‌شود بهرمند شوید.

موارد تحت پوشش تامین اجتماعی

خدمات دندان پزشکی که در مراکز درمانی با استفاده از بیمه تامین اجتماعی قابل ارائه هستند به شرح زیر هستند:

 • ویزیت از ابتدایی‌ترین خدماتی است که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرد که در آن دندانپزشک در ابتدا تلاش می‌کند تا مشکل دندان را یافته و در صورت نیاز به رفع آن بپردازد. این نوع خدمات هزینه بالایی نداشته و از سوی بیمه پرداخت می‌شود.
 • جراحی نسج نرم زمانی انجام می‌شود که ریشه در بافت لثه قرار گرفته و در استخوان دفن نشده باشد. بر این اساس دندانپزشک تلاش می‌کند تا با توجه به موقعیت دندان مقداری از بافت لثه از دندان خارج کند.
 • جراحی نسج سخت نیز از خدماتی می‌باشد که در بهترین دندان پزشکی تهران انجام شده و تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گرفته است، این نوع جراحی به صورت سرپایی و بدون هیچ گونه دردی انجام می‌شود. در این روش به دلیل اینکه دندان کامل در استخوان نهفته است باید لثه باز شده و فرآیند درمان صورت گیرد و در نهایت لثه توسط متخصصین بخیه می‌خورد.
 • فلوراید تراپی یکی از روش‌های درمانی است که به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان انجام شده و در بالا بردن مقاومت دندان در برابر پوسیدگی نقش موثری نشان می‌دهد. در این روش با استفاده از برس و خمیر مخصوص، دندان را تمیز و آن را شستشو می‌دهند.
 • وارنیش فلوراید از مهمترین خدمات تحت گوشش بیمه تامین اجتماعی است که به عنوان یک محافظ روی دندان قرار گرفته تا از پوسیدگی و پیشرفت آن جلوگیری کند. این ماده اصولا برای محافظت از مینای دندان کاربرد بسیار بالایی دارد.
 • بروساژ از جمله اقداماتی است که در کلینیک‌های دندانپزشکی به منظور از بین بردن رسوب روی دندان انجام شده و تمامی لک‌های سطحی دندان را به بهترین نحو از بین می‌برد. همچنین این روش درمانی این روزها برای پیشگیری از بیماری‌های لثه کاربرد بسیار بالایی از خود نشان داده است.
 • جرم گیری از جمله اقداماتی است که در تمامی مراکز دندانپزشکی صورت گرفته و شرایطی را ایجاد کرده است تا بتوانید دندان‌های زیبا و سفیدی داشته باشید. این درمان نیز توسط بیمه تامین اجتماعی تحت پوشش قرار گرفته است.
 • کامپوزیت یکی از بهترین روش‌ها برای زیباسازی دهان و دندان بوده که ممکن است هزینه بالایی را به همراه داشته باشد بدین ترتیب بیمه تامین اجتماعی این درمان را تحت پوشش قرار داده و شرایطی را ایجاد کرده تا با خیال راحت به زیباسازی دندان بپردازید.

بیمه تامین اجتماعی

بیمه تکمیلی برای دریافت هزینه دندان پزشکی

بیمه تکمیلی بهترین راه به منظور جبران هزینه‌های دندانپزشکی است که طیف وسیعی از خدمات دندانپزشکی را به خود اختصاص داده و به همین دلیل هم به نوعی مقرون به صرفه محسوب می‌شود. برخی از بیمه‌های تکمیلی دارای مراکزی هستند تا بتوانید به طرف قرارداد رفته و بخشی از هزینه را دریافت کنید در غیر این صورت می‌بایست هزینه‌ها را بپردازید و سپس مبلغ مورد نظر، توسط بیمه به شما پرداخت می‌شود. مقدار پوشش این نوع بیمه را نمی‌توان به طور دقیق مشخص کرد چرا که اندازه ثابتی ندارد و تمامی خدمات را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. بر این اساس باید در ابتدا مراکز و شرکت‌های بیمه گری که از سوی بیمه مرکزی ایران مجوز دارند را انتخاب کنید.

موضوعی که باید به آن توجه کنید این است که این نوع بیمه خدماتی که مربوط به زیبایی فک و دندان هستند را پشتیبانی نخواهد کرد و با توجه هزینه ایمپلنت دندان این روش درمانی را نیز تحت پوشش قرار نمی‌دهد. نکته مهمی که در مورد بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی وجود دارد این است که بیمه تامین اجتماعی خسارات را علاوه بر اینکه در دوره درمان پرداخت می‌کند شرایطی را برای جبران هزینه‌های از دست رفته نیز فراهم کرده است. در صورتی که بیمه تکمیلی تنها در هنگام معالجه و دوره درمان در کنارتان بوده و هزینه‌ها را تقبل می‌کند. همچنین مزیتی که بیمه تکمیلی نسبت به تامین اجتماعی دارد را باید پوشش بیشتر و متنوع آن در نظر گرفت که تا حد زیادی هزینه‌های درمانی را جبران کرده و ممکن است حتی تا 90 درصد هزینه را نیز کاهش بدهد.

حتما باید به مراکز طرف قرار داد برویم

در صورتی که دارای بیمه‌های معمولی چون بیمه تامین اجتماعی هستید برای دریافت خدمات باید به مراکز طرف قرارداد مراجعه کنید. از طرف دیگر برخی از افراد دارای بیمه تکمیلی هستند، در این صورت از دو طریق می‌توانید اقدام کنید.

 1. در روش اول تنها کافیست تا با بیمه تکمیلی به مراکز قرارداد مراجعه کنید در این صورت شرایطی ایجاد می‌شود تا تنها سهم خود را پرداخت کرده و در هزینه‌ها صرفه جویی کنید.
 2. در روش دوم به مراکزی که طرف قرارداد نیست رفته و تمامی هزینه‌های درمانی را به طور تمام و کمال پرداخت کرده و پس از آن از سوی بیمه تمامی مبلغی که پرداخت کرده‌اید را دریافت کنید. در این صورت توجه داشته باشید که باید برای دریافت هزینه مدارک مورد نظر را ارائه دهید تا هزینه‌ها به شما بازگردانده شوند.

خدمات دندان پزشکی تحت پوشش بیمه تکمیلی

برخی از خدمات دندان پزشکی تحت پوشش بیمه تکمیلی به شرح زیر هستند.

 1. جراحی کردن دندان نهفته که اصولا به دلیل نبود فضای کافی برای رشد دندان ایجاد شده که با یک برش کوچک روی لثه به وسیله تجهیزات تخصصی و با تکه تکه کردن دندان برداشته می‌شود.
 2. جرم گیری لثه به منظور از بین بردن تمامی پلاک‌ها و تارتارهای دندان که در قسمت بالا و پایین لثه انجام شده و تلاش می‌شود تا سطح ناهموار دندان صیقلی و صاف شود.
 3. بروساژ فک یا پولیش کردن دندان به منظور تمیز کردن و جلا دادن دندان که برای حفظ سلامتی دندان مورد استفاده قرار گرفته و باعث می‌شود تا جرم دندان به بهترین شکل از بین برود.
 4. پر کردن سطحی دندان که از رایج ترین خدمات دندانپزشکی است که در ابتدا دندان را بی حس کرده و سپس با استفاده از مته یا لیزر پوسیدگی را تراش می‌دهند تا یک حفره ایجاد شود، در نهایت آن را با مواد مناسب می‌پوشانند که این متریال اغلب از جنس آمالگام و کامپوزیت است.
 5. رادیوگرافی تک دندان یکی از تکنیک‌های تصویربرداری از داخل دهان است که در مورد استخوان اطراف دندان و سلامت آن اطلاعات واضحی را در اختیار قرار می‌دهد. در صورت استفاده از اشعه ایکس تمام دندان از تاج تا انتهای ریشه آن به طور کامل در عکس نشان داده می‌شود.
 6. تعمیر دندان خراب یکی از اصلی‌ترین خدمات در مراکز دندان پزشکی است که در آن متخصص به بررسی سلامت دهان و دندان پرداخته و با توجه به مشکلات با بهرمندی از تجربه خود تلاش می‌کند تا زیبایی را به دندان بازگرداند. به عنوان مثال اگر کامپوزیت دندان در تهران از جهت ترمیم دندان و بدون توجه به زیباسازی دهان انجام شود تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.
 7. یکی از مهمترین خدماتی که توسط بیمه تکمیلی ارائه می‌شود را باید کشیدن دندان در نظر گرفت که در آن دندان از جایگاه خود در استخوان فک خارج می‌شود. در برخی موارد به دلیل اینکه استخوان دندان از لثه خارج نمی‌شود، دندانپزشک روش جراحی را برای بیرون کشیدن دندان از فک بکار می‌گیرد.
 8. در خدمات مربوط به ویزیت، تنها به کلینیک مراجعه کرده تا دندانپزشک وضعیت دندان را چک کرده و در صورت مشکل آن را با شما در میان بگذارد و بر این اساس مشکلات دندان را رفع می‌کند.
 9. ترمیم دندان در حقیقت کنترل کردن مشکلات دندان و زیباسازی آن است. بدین ترتیب دندانی که صدمه دیده را مانند روز اول تعمیر خواهید کرد. این نوع خدمات نیز تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرد.

در صورتی که به فکر زیبایی دهان و دندان خود هستید و همچنین سلامتی فردی برایتان اهمیت بالایی دارد توصیه می‌کنیم به دنبال دریافت بیمه بوده و به مراکز درمانی معتبر مراجعه کنید تا شرایطی برایتان ایجاد شود که با کمترین هزینه بتوانید زیبایی را به دندان‌ها بازگردانده و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. بریس دنتال یکی از بهترین گزینه‌ها در این زمینه است که با استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها تمام خدماتی که نیاز دارید را به طور حرفه‌ای در اختیار قرار داده و شرایطی را ایجاد کرده تا با استفاده از بیمه هزینه‌های درمانی را کاهش دهید. بر این اساس تمامی افراد این امکان را دارند تا مشکلات دندان را مشخص کرده و آن‌ها را از بین ببرند.

سئو جاب تیم

سئو جاب تیم

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها