روکش دندان

روکش دندان

روکش دندان

روکش دندان یک پروتز ثابت است که به وسیله یک لایه فلزی، سرامیکی یا ترکیبی از این دو روی تاج دندان‌های آسیب دیده قرار می‌گیرد. کراون دندان یک تاج یا کلاهک است که رنگ آن با توجه به رنگ دندان طبیعی انتخاب شده و روی دندان اصلی می‌چسبد. این روکش برای جلوگیری از تخریب دندان و در اصلاح طرح لبخند بهترین انتخاب است. روکش دندان شرایطی را ایجاد می‌کند تا زیبایی را به دندان‌های خود بازگردانده و ایرادات آن را بپوشانید. زمانی که دندان قابل ترمیم نیست یا میزان پوسیدگی آن به حدی رسیده که امکان پر کردن وجود ندارد باید از روکش یا کراون دندان استفاده شود. ماندگاری روکش بین 10 تا 15 سال است. در صورتی که به استفاده از روکش دندان تمایل دارید بهتر است 1 الی 2 هفته مصرف مواد غذایی را با توجه به نظر پزشک محدود کنید چرا که ممکن است دچار درد و حساسیت شوید.

 

قیمت روکش دندان

قیمت روکش دندان با در نظر گرفتن مولفه‌های مختلفی تعیین می‌شود. با توجه به دستمزد لابراتور، تعداد دندان‌های آسیب دیده و متریال مورد استفاده، قیمت کراون متغیر است. در نتیجه اگر تعداد دندان‌هایی که نیازمند روکش هستند افزایش پیدا کند باید هزینه بیشتری بپردازید. همچنین تخصص دندانپزشکی که به آن مراجعه می‌کنید نیز تاثیر مستقیمی روی قیمت روکش دارد.

با توجه به مواد اولیه استفاده شده و نوع روکش دندان که می‌تواند روکش کامپوزیتی دندان باشد، برای هر واحد دندان قیمت در بازه قیمتی 5 تا 6 میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که جنس این کراون از طلا باشد به طبع باید هزینه بالاتری را بپردازید. برای دریافت قیمت دقیق بهتر است به کلینیک‌های معتبر در این حوزه مراجعه کرده و از متخصصین مشورت دریافت کنید.

انواع روکش دندان

انواع روکش دندان با توجه به وضعیت دندان افراد و میزان آسیب دیدگی انتخاب می‌شود. بر این اساس دندانپزشک با توجه به میزان آسیب دیدگی، تعداد دندان و بودجه‌ای که در اختیار دارید بهترین کراون را بکار می‌برد. در این راستا بهترین و کاربردی‌ترین انواع روکش به شرح زیر عبارت است از:

  • روکش دندان تمام فلزی

در روکش دندان تمام فلزی، دندانپزشک با توجه به نیاز و بودجه فرد از آلیاژهای مختلفی همچون طلا، نیکل، پلاتین، کروم و … استفاده می‌کند تا یک کراون با دوام تهیه کند. روکش‌های فلزی بسیار با دوام بوده و به هنگام جویدن، گاز گرفتن و ساییدگی فشار را به خوبی تحمل خواهند کرد. به دلیل اینکه اغلب دارای رنگ تیره هستند در فک‌های عقبی قرار می‌گیرند تا به هنگام حرف زدن یا خندیدن جلوه‌ی زشتی نداشته باشند. به دلیل اینکه دچار ترک نشده و احتمال شکستگی در آن‌ها بسیار کم است به بهترین انتخاب برای دندان‌های آسیا تبدیل شده است. جالب است بدانید که این روزها روکش دندان طلا به دلیل زیبایی و درخشنگی که دارد طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.

  • روکش دندان سرامیکی

روکش دندان سرامیکی با جدیدترین تکنولوژی‌ها ساخته شده و اصولا جنس آن از چینی پرسلن است. در نتیجه زیبایی دندان‌ها را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد و چهره‌ای زیبا به افراد می‌بخشد. از مزایای این نوع روکش می‌توان به طبیعی بودن آن اشاره کرد که مشابه با دندان‌های واقعی بوده و به دلیل نیاز نداشتن به لبه فلزی حس غیر طبیعی بودن را در افراد القا نمی‌کند. در بخش درونی این روکش به جای فلز از سرامیک استفاده شده که این موضوع مانع ایجاد حساسیت در افراد می‌شود. روکش سرامیکی به دلیل مزایایی که دارد قیمت بالایی داشته و باید توسط متخصصین مجرب روی دندان قرار گیرد تا از ایجاد کوچکترین مشکلات جلوگیری شود.

  • روکش دندان سرامیکی فلزی

روکش دندان سرامیکی فلزی به دلیل اینکه طول عمر بالایی دارد به بهترین گزینه برای افرادی تبدیل شده که به دنبال رفع ایرادات دندان‌های خود هستند. بخش فلزی آن دور تا دور دندان تخریب شده را احاطه کرده و سپس روکش سرامیکی روی آن قرار می‌گیرد. علاوه بر زیبایی که دارد استحکام بسیار بالایی داشته به همین دلیل نسبت به دو روکش قبلی قیمت بالاتری خواهد داشت. به دلیل کیفیت و دوام بسیار زیادی که دارد این امکان را دارید تا سال‌های طولانی از آن استفاده کنید.

انواع روکش

ماندگاری روکش دندان

ماندگاری روکش دندان در یک بازه 10 تا 15 ساله قرار دارد. البته این زمان بستگی به رعایت بهداشت دهان و دندان داشته و اگر بتوانید تمامی دستور العمل‌های دندانپزشک را به خوبی انجام دهید می‌توانید مدت زمان بیشتری از کراون استفاده کنید. افرادی که به منظور بازسازی و ترمیم ایرادات دندان، کراون را در نظر گرفته‌اند در صورتی که تمامی نکات بهداشتی را رعایت کنند می‌توانند ماندگاری روکش را تا 20 سال افزایش دهند. بر این اساس با توجه به زندگی هر فرد و بسته به عملکرد او زمان ماندگاری متغیر خواهد بود در نتیجه باید به این موضوع توجه داشت.

نکته مهمی که در مورد ماندگاری روکش دندان وجود دارد این است که طول عمر بسیار بالایی دارد اما دائمی نیست. عوامل مختلفی در طول عمر روکش تاثیرگذار هستند که از جمله مهمترین آن‌ها را باید رژیم غذایی در نظر بگیریم. در صورتی که در رژیم غذایی همواره از غذاهای سفت و خشک استفاده کنید بی تردید پس از چند سال روکش حالت اولیه خود را از دست خواهد داد. در این زمینه حتی بزاق دندان نیز موثر خواهد بود. مستحکم بودن دندان و همچنین فلورایدی که در آب وجود دارد در طول عمر کراون به صورت مستقیم تاثیرات زیادی دارند.

در صورتی که به طور مداوم در طول روز شیرینی و قند فراوان استفاده کنید، دندان‌ها پوسیده شده و روکش نیز ممکن است دچار پوسیدگی شود. توجه داشته باشید که این روکش‌ها نیز می‌توانند در اثر ضربه مانند دندان لپ پر یا شکسته شوند به همین دلیل این موضوع را در نظر بگیرید. مصرف نوشیدگی‌های گاز دار و الکلی در پوسیدگی روکش تاثیرگذار هستند. در نتیجه اگر به دنبال افزایش ماندگاری کراون هستید بهتر است از خوردن خوراکی‌های سفت و چسبناک و استفاده بیش از حد قهوه، سیگار، قلیان و نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.

بهترین روکش دندان

بهترین روکش دندان باید با در نظر گرفتن اینکه چه بودجه‌ای دارید انتخاب شود. به همین دلیل هم بهتر است در ابتدا مزایا و معایب هر نوع روکش را بررسی کنید و با توجه به نظر دندانپزشک بهترین کراون را برگزینید. استحکام و زیبایی از جمله عواملی هستند که در ارزیابی روکش اهمیت بسیار بالایی را از خود نشان خواهند داد. از جمله پارامترهای مهم دیگر باید به موقعیت دندان اشاره داشته باشیم. این که دندان در قسمت جلو یا قسمت عقب قرار داشته باشد در استفاده از کراون بسیار موثر است.

بر این اساس انتخاب بهترین روکش بستگی به شرایط هر فرد دارد. در صورتی که دندان‌های جلویی دچار آسیب دیدگی شده باشند بهتر است به دنبال روکش‌های سرامیکی بروید که زیبایی بیشتری داشته و حس طبیعی بودن را القا می‌کنند. در حالت دیگر اگر وضعیت دندان‌های قسمت جلویی مناسب نبوده و فشار زیادی به آن‌ها وارد شود باید به دنبال روکش دندان فلزی باشید که این موارد برای روکش ایمپلنت بیشتر استفاده می شود. از طرف دیگر تعداد دندان‌های آسیب دیده و نظر دندانپزشک می‌توانند از عوامل مهم دیگر باشند. در صورتی که به دنبال زیباسازی دندان در کوتاه‌ترین زمان هستید انتخاب روکش لمینت دندان متحرک بهترین گزینه است. با توجه به این موارد پیش از اینکه کراون مناسب دندان را انتخاب کنید بهتر است با متخصصین گفتگو کرده و از آن‌ها مشورت بگیرید.

روکش ایمپلنت

مزایا و معایب روکش دندان

روکش دندان مزایا و معایب بسیاری دارد که در ادامه به صورت دقیق به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

مزایا روکش دندان

کراون دندان از روش‌های پرطرفدار برای زیباسازی دندان‌ها بوده و بدین ترتیب مزایای زیادی را با خود به همراه دارد.

  1. با استفاده از روکش وضعیت ظاهری دندان‌ها بهبود پیدا می‌کند. اعمال تغییرات کوچک باعث زیبایی لبخند و درخشانی چهره شما عزیزان می‌شود.
  2. حفاظت از دندان از جمله مهمترین مزایای کراون است، روکش به عنوان یک پوشش روی سطح دندان قرار گرفته و در برابر شکستگی یا ترک خوردگی از خود مقاومت بسیار زیادی نشان می‌دهد.
  3. با روکش دندان نیاز نیست هزینه بالایی بپردازید چرا که نسبت به سایر خدمات دندانپزشکی از جمله ارتودنستی با قیمت کمتری انجام شده و به طبع هزینه جایگزینی آن نیز پایین است.
  4. روکش مخصوص دندان طول عمر بالایی داشته و بدین ترتیب یک راه حل طولانی مدت برای حفظ ظاهر دندان‌ها در نظر گرفته می‌شود.

معایب روکش دندان

در مقابل مزایای کراون، روکش معایبی نیز دارد. که از جمله مهمترین آن‌ها به شرح زیر تعریف می‌شوند.

  1. ضخامت دندان به دلیل فرآیند قرار گرفتن روکش کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه به سرما یا گرما حساسیت نشان می‌دهد. علاوه بر آن ممکن است در دستگاه گوارش نیز اختلالاتی ایجاد کند.
  2. پس از قرار گرفتن روکش روی دندان‌ها باید به بهترین نحو به نظافت دهان و دندان بپردازید چرا که در غیر این صورت باکتری‌ها و عفونت در دهان تجمع پیدا می‌کنند.
  3. تغذیه و مصرف مواد غذایی با توجه به ساختار روکش محدود خواهد شد. بدین ترتیب نمی‌توانید تمامی مواد غذایی مورد نیاز خود را مورد استفاده قرار دهید و این باعث ایجد مشکلات گوارشی خواهد شد.

در نهایت روکش دندان یک روش زیباسازی دندان است که باعث ترمیم و تعمیر دندان‌ها شده که معایبی هم دارد. در نتیجه بهتر است قبل از تصمیم گیری حتما با متخصصین این حوزه صحبت کرده و از آن‌ها مشاوره دریافت کنید.

سئو جاب تیم

سئو جاب تیم

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها