لمینت دندان

تفاوت بین کامپوزیت دندان و لمینت دندان

لبخند زیبا یکی از اصلی ترین مولفه های زیبایی است. ظاهر دندان های شما تاثیر بسیار زیادی در  عزت نفس و اعتماد به نفس شما دارد. در عین حال، شما را جذاب تر و جوان تر نشان خواهد داد. اگر به دلیل فضای خالی بین دندان‌هایتان در لبخند زدن احساس راحتی نمی‌کنید، دیگر نیازی نیست نگران این موضوع باشید. به لطف دندانپزشکی زیبایی مدرن، می توانید در حین احوالپرسی با دیگران از لبخند زیبایتان لذت ببرید.
 
کامپوزیت و لمینت دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی بوده و گزینه مناسبی برای رسیدن به دندان های سفید مرواریدی و سالم می باشد. آنها مواد نازک، ویفری، رنگ دندان و سفارشی هستند که به جلوی دندان های شما متصل می شوند و به انواع مشکلات دندانی رسیدگی می کنند. تصمیم گیری در مورد اینکه کدام روش برای شما مناسب تر است به مجموعه ای از معیارها بستگی  دارد. پس از بررسی دقیق مزایا و معایب ونیرهای دندانی، می توانید هر کدام را بررسی کنید تا به یک نتیجه معقول برسید.
 

انتخاب بین کامپوزیت و لمینت

 
قبل از هرچیز باید بگوییم نام دیگر لمینت ونیر سرامیکی می باشد که در ایران به لمینت دندان معروف است و در مقابل نام دیگر کامپوزیت دندان ، ونیر کامپوزیت می باشد . قبل از انتخاب هر کدام از این روش ها ، ابتدا باید دریابید که آیا کامپوزیت ونیر و لمینت دندان راه حل مناسبی برای شما هستند یا خیر.چرا که کامپوزیت ها برای همه یا هر دندانی مناسب نیستند. بنابراین، انتخاب مورد یک عامل بسیار مهم در موفقیت این تکنیک است.
 
 
 

کامپوزیت و لمینت دندان در موارد زیر بسیار موثر می باشند :

 
 
اصلاح دندان های کج یا بد شکل
ترمیم دندان های شکسته یا شکسته
دندان‌های لکه‌دار یا تغییر رنگ وقتی که درمان سفیدکننده دندان جواب نمی‌دهد
دندان هایی که در اثر سایش کوتاه شده اند
دندان هایی که خیلی از هم فاصله دارند
 

مزایای ونیرهای کامپوزیت

 

هزینه

 
ونیرهای کامپوزیت مزایای زیادی نسبت به لمینت در درمان دندان دارند که شاید مهم ترین آنها هزینه است. به طور متوسط، لمینت ها دو برابر گران تر از کامپوزیت ها هستند، و طبیعتا برای برخی افراد بسیار مهم استاین را هم در نظر داشته باشید که بیشتر درمان های زیبایی تحت پوشش بیمه نیستند، به این معنی که شما احتمالاً برای درمان از جیب خود پرداخت می کنید.
 

درمان یک روزه

 
ونیرهای کامپوزیت را معمولا می توان در یک جلسه انجام داد . دندانپزشک شما دندان های شما را برای قرار دادن مواد آماده می کند و سپس روکش دندان های شما را  تراش می دهد. سپس رزین یا همان کامپوزیت دندان با استفاده از نور شدید و مخصوص سخت می شود و در نهایت روکش های شما صیقلی می شوند.
 
ونیرهای کامپوزیت مستقیم (که به آن باندینگ کامپوزیت نیز گفته می شود) در واقع به جای آزمایشگاهی خارج از کلینیک دندانپزشکی، روی دندان های شما حجاری می شوند. رزین سایه‌دار دندان به‌طور مستقیم روی دندان‌ها اعمال می‌شود ، جایی که می‌توان آن را شکل داده و توسط دندانپزشک تهیه کرد. رزین با استفاده از نور مخصوص با شدت بالا سخت می‌شود، پس از آن می‌توان لایه‌های اضافی رزین را قرار داد و در صورت نیاز برای به دست آوردن نتیجه زیبایی شناختی مورد نظر، به آن فرم داد . پس از اتمام، رزین باید پولیش داده شود تا ظاهری طبیعی تر و مشابه دندان به دست آورد. بنابراین روش کامپوزیت کمتر تهاجمی بوده و به طور قابل توجهی سریعتر از سرامیکی است.
 
پروسه لمینت طولانی‌تر می‌شود، زیرا ونیرهای شما باید در آزمایشگاه دندانپزشکی آماده شوند و قبل از قرار بعدی به دندانپزشک شما تحویل داده شوند. همچنین قبل از نصب لمینت، دندان های شما به آمادگی بیشتری نیاز دارند.
 

برگشت پذیری

 
مسلماً مزیت بزرگ که ونیرهای کامپوزیت نسبت به لمینت دارند برگشت پذیری است. لمینت دندان نیاز به تغییر شکل دندان‌های طبیعی شما دارد تا روی دندان نصب شود. وقتی صحبت از کامپوزیت ها می شود، کار آماده سازی روی دندان های طبیعی شما در کمترین زمان ممکن انجام می پذیرد ، به این معنی که دندان های شما  تا حدی که مواد کامپوزیت را نتوان برداشته و در صورت نیاز جایگزین کرد ، تغییر نمیکند .
 

مزایای استفاده از لمینت دندان

 

ماندگاری

 

اگرچه  کامپوزیت دارای چندین مزیت هست، اما یک مورد  وجود دارد که در آن نمی تواند با لمینت دندان رقابت کنند: دوام. لمینت ماده ای بسیار قوی تر و با دوام تر از رزین کامپوزیت است (حتی با بهبود هایی که در  مواد رزین در طول سال ها ایجاد شده است).
 
لمینت ها به طور میانگین 10 تا 15 سال دوام خواهند داشت، اگرچه زمانی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید و دستورالعمل های دندانپزشک خود را اجرا کنید، حتی برای مدت طولانی تری هم می توانند دوام بیاورند. که این معادل دو برابر مدت دوام کامپوزیت می باشد، که معمولاً 5-7 سالاست .
 
اگر به فکر قرار دادن ونیر هستید، مهم است که این فاکتور را در نظر بگیرید. یعنی، در حالی که کامپوزیت ها ممکن است نصف لمینت قیمت داشته باشند، فقط نیمی از آن دوام دارند. بنابراین کدام ارزش بهتر است؟
 
اکثر دندانپزشکان موافقند که لمینت ها طبیعی ترین و شبیه ترین زیبایی دندان را ارائه می دهند. لمینت دارای کیفیت شفافی است که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از درمان اعمال می شود، در برابر لکه و بریدگی بسیار مقاوم است. از سوی دیگر، ونیرهای کامپوزیت دارای خلل و فرج هایی هستند و بنابراین مستعد لک و رنگ پذیری هستند، به این معنی که ممکن است نیاز به رعایت رژیم غذایی می باشد تا از برخی مواد غذایی لکه‌زا مانند قهوه و چای و دیگر خوراکی ها که ممکن است باعث تغییر رنگ کامپوزیت دندان شما شود اجتناب کنید. کامپوزیت برای دستیابی به زیبایی وشباهت بیشتر به دندان های دیگر باید پولیش شود. و حتی پس از آن نیز نمیتوان گفت به طور صد در صد مشابه دنددان واقعیست.
 
 

 

کامپوزیت و لمینت برای چه دندان هایی مناسب نیستند؟

 
دندان هایی با پوسیدگی یا بیماری فعال لثه. این شرایط باید قبل از ساخت و چسباندن ونیرهای دندانی درمان شوند
در مورد دندان های ضعیف شده اگر مقدار قابل توجهی از ساختار آن ها از بین رفته باشد یا پر  شده باشند، به اندازه کافی قوی نخواهند بود تا با روکش دندان کار کنند. تاج های دندان در این مورد راه حل های مناسب تری دارند.
دندان هایی که نا مرتبی از نوع شدید دارند ، اوربایت و آندربایت، باید ابتدا تحت درمان ارتودنسی برای اصلاح این مشکلات پیچیده تر قرار بگیرند.
فشردن و ساییدن معمولی دندان ها می تواند به راحتی ونیرهای دندان را تراشه کند یا بشکند. دندان قروچه باید قبل از شروع هر گونه قرار دادن ونیرهای دندانی درمان شود.
 
 

راه حل های درمانی موجود

 
در نهایت، ونیرهای سرامیکی  یک راه حل مناسب برای همه موارد ساییدگی مینای دندان، شکستی، نقص ژنتیکی، دندان های ناهموار و غیره  می باشد ،کامپوزیت ها ممکن است گزینه مناسبی برای موارد حاد و وخیم نباشد . به طور مثال، تغییر رنگ دندان یا فاصله بیش از حد دندان ها ممکن است به اندازه کافی با ونیرهای کامپوزیت قابل درمان نباشد و لمینت را تنها گزینه برای دندان شما می کند. این قسمت از کار به عهده دندانپزشک شماست تا بهترین درمان را به شما پیشنهاد دهد.
 
hostd

hostd

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

عضویت برای خبرهای تازه!