تفاوت دندان ثابت و متحرک

تفاوت دندان ثابت و متحرک

دندان ثابت و متحرک چه تفاوتی دارند؟ کدام نوع دندان ثابت یا متحرک برای قرار گرفتن در دهان مناسب هستند؟ دندان متحرک چه مزایایی نسبت به دندان ثابت دارد؟

دندان ثابت و متحرک همانطور که از اسم آن‌ها پیداست در نحوه قرارگیری و جابجایی در دهان با هم تفاوت دارند. دندان متحرک شرایطی را ایجاد کرده تا به راحتی در دهان جابجا شده و در صورت نیاز بیمار بتواند به راحتی آن را از دهان خارج شده و سپس این نوع دندان را سر جای خود قرار دهد.

در مقابل دندان‌های ثابت این قابلیت را نداشته و با استفاده از ابزار مخصوصی چون چسب یا ابزارهای پیچ شونده از سوی دندانپزشک متخصص روی دهان قرار می‌گیرند. بر این اساس اگر به دنبال یک روش مناسب برای جایگزینی دندان هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید تا به تمامی سوالات پاسخ داده شود.

دندان ثابت بهتر است یا متحرک

اینکه دندان ثابت بهتر است یا متحرک در ابتدا به نظر شخصی فرد بستگی دارد، بر این اساس بهتر است در ابتدا به یک کلینیک معتبر مراجعه کرده و با کارشناسان این حوزه صحبت کرده و اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنید. اصولا دندان ثابت یک جایگزین مناسب برای دندان‌های از دست رفته است که از دندان‌های سنتی که قابلیت جابجا شدن دارند بهتر بنظر رسیده و به دلیل اینکه از متریال مرغوب تهیه شده در برابر ضربات مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد. بر این اساس این روزها طرفداران بیشتری پیدا کرده و از محبوبیت بالایی برخوردار است.

دندان ثابت شبیه به دندان طبیعی رفتار می‌کند، در صورتی که دندان مصنوعی متحرک ممکن است آنطور که باید در دهان قرار نگرفته و لثه افراد اذیت کند. نکته منفی در مورد دندان ثابت را باید هزینه آن در نظر گرفت که قیمت بالاتری دارد به همین دلیل ممکن است تمامی افراد نتوانند از پس هزینه آن برآیند.

مقایسه دندان ثابت و متحرک

دندان ثابت و متحرک هر دو به منظور زیباسازی دندان و ایجاد چهره‌ای متناسب مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما تفاوت‌هایی نیز با هم دارند که برخی از مهمترین آن‌ها به شرح زیر تعریف می‌شوند.

 • استحکام دندان ثابت و متحرک

دندان ثابت به دلیل اینکه از جنس تیتانیوم تهیه شده است و درون فک قرار می‌گیرد نسبت به دندان متحرک از خود مقاومت زیادی نشان داده اما دندان مصنوعی هیچ تکیه گاهی نداشته و صرفا روی دندان قرار می‌گیرد به همین دلیل هم ممکن است در هنگام حرف زدن شما را اذیت کند.

 • طول درمان دندان متحرک و ثابت

از نظر طول درمان، دندان متحرک نسبت به انواع ایمپلنت عملکرد بهتری نشان داده چرا که طول درمان آن کمتر بوده و برای جوش خوردن به مدت زمان کمی نیاز دارد. این فرآیند در دندان ثابت نزدیک به 6 ماه زمان نیاز داشته در صورتی که فرآیند ساخت و تهیه دندان مصنوعی در کمتر از 1 هفته به اتمام می‌رسد.

 • هزینه دندان متحرک و ثابت

یکی از مزایایی که دندان متحرک نسبت به دندان ثابت دارد را باید هزینه کم آن در نظر گرفت. نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که ایمپلنت به دلیل اینکه به تجهیزات بیشتری نیاز داشته و از حساسیت بالایی برخوردار بوده وهزینه بیشتری دارد اما با مزایای بسیار زیادی نیز همراه خواهد بود.

 • نگهداری و مراقبت

به منظور مراقبت از دندان‌های مصنوعی هر شب باید آن را از دهان خارج کرده و در مایع ضد عفونی قرار دهید تا به مرور زمان دچار آسیب نشود.همچنین توجه داشته باشید که باید پس از هر بار مصرف مواد غذایی از مسواک استفاده کنید. در صورتی که ایمپلنت به نگهداری راحتی نیاز نداشته و می‌توانید با این نوع دندان ثابت شبیه به دندان طبیعی رفتار کنید.

 • طول عمر دندان متحرک و ثابت

در مقایسه با دندان متحرک ثابت و متحرک باید گفت که طول عمر دندان مصنوعی در بازه زمانی 7 تا 10 ساله قرار دارد، در صورتی که ایمپلنت عمری بوده و تا 20 سال نیز دوام می‌آورد بدین ترتیب اگر به دنبال یک روش درمانی هستید که همواره نیاز به ترمیم و بازسازی نداشته باشد دندان ثابت بهترین گزینه برایتان خواهد بود.

دندان ثابت یا متحرک

دندان مصنوعی متحرک چه ویژگی‌هایی دارد؟

دندان متحرک برای آن دست از افرادی که از زیبایی دندان‌های خود رنج می‌برند مناسب بوده و می‌توان گفت یکی از گزینه‌های درمانی ایده‌آل است. برخی از ویژگی‌هایی که دندان مصنوعی متحرک دارد به شرح زیر تعریف می‌شود.

 1. این نوع دندان علاوه بر اینکه قابلیت جابجایی دارد با کیفیت عالی ساخته شده و همین موضوع دوام و عملکرد آن را ارتقا می‌بخشد.
 2. با توجه به ابعاد دندان به طور دقیق ساخته و طراحی شده بدین ترتیب کاملا فرم دندان را به خود می‌گیرد.
 3. در طول زمان مقاومت زیادی از خود نشان داده و در برابر ضربات از خود استحکام بسیار بالایی نشان می‌دهد.
 4. به منظور زیباسازی دندان باید بگوییم که فرم طبیعی به خود گرفته در نتیجه در افزایش اعتماد به نفس نقش موثری را از خود ایفا می‌کند.
 5. ضد حساسیت بوده و موجب حساسیت لثه و دهان نمی‌شود که این یکی از نکات مثبت در مورد این نوع دندان متحرک است.

مزایا و معایب دندان متحرک

دندان متحرک مزایای بسیار زیادی را با خود به همراه دارد که برخی از مهمترین آن‌ها به شرح زیر تعریف می‌شوند.

 1. ساختار و فرم صورت را بهبود بخشیده و ظاهری جوان‌تر به شما می‌بخشد.
 2. عملکرد دهان و دندان را افزایش داده و همچنین شرایطی را ایجاد می‌کند تا بهتر کلمات را ادا کنید.
 3. قیمت مقرون به صرفه آن را باید یکی از مهمترین مزایای دندان متحرک به حساب آوریم.

در مقابل دندان متحرک علاوه بر مزایا معایبی را نیز با خود به همراه دارد.

 1. در صورتی که برای اولین بار از آن استفاده می‌کنید امکان ناراحتی و تناقص در آن وجود دارد.
 2. حساسیت دوره‌ای و ایجاد زخم‌هایی روی زبان و لثه در هنگام جویدن و حرف زدن ایجاد می‌شود.
 3. ممکن است در هنگام حرف زدن باعث ناراحتی افراد شود.
 4. نگهداری سختی داشته و بدین ترتیب باید به طور دوره‌ای آن را به محلول تمیز کننده آغشته گردانید.

مزایای دندان ثابت نسبت به دندان متحرک چیست؟

ایمپلنت دندان فوری در تهران نسبت به دندان مصنوعی جدای از قیمت بالا مزایای بسیار زیادی به همراه دارد که برخی از مهمترین آن‌ها به شرح زیر تعریف می‌شوند.

 1. این نوع روش جایگزینی دندان‌های از دست رفته مقاومت و استحکام بیشتری نسبت به پروتز متحرک داشته و بر این اساس در برابر ضربات گزینه ایده‌آل‌تری است.
 2. طول عمر بالایی داشته و در صورت نگهداری درست ماندگاری آن به زمانی بالای 20 سال می‌رسد.
 3. در داخل دهان ثابت مانده به همین دلیل نیاز نیست به طور مکرر آن را از دهان خارجی کنید در نتیجه شبیه به دندان طبیعی عمل می‌کند.
 4. در هنگام استفاده دهان و لثه را اذیت نکرده و راحتی زیادی را در هنگام جویدن و گاز زدن مواد غذایی ایجاد کرده است.
 5. مانع تحلیل رفتن استخوان فک شده چرا که پایه آن در استخوان فک قرار گرفته است.

دندان های متحرک

نکات مهم در انتخاب دندان متحرک و ثابت

بهتر است در هنگام انتخاب دندان متحرک و ثابت به پارامترهای مختلفی توجه کرده و تمامی جوانب را بسنجید تا بتوانید از خدمات ارائه شده بهترین استفاده را داشته باشید.

 • مقایسه هزینه دندان ثابت و متحرک

یکی از مواردی که باید در هنگام انتخاب دندان متحرک و ثابت به آن دقت داشته باشید هزینه این نوع خدمات درمانی است. معمولا هزینه جراحی روی دندان بالا بوده و شاید تمامی افراد از پس آن برنیایند به همین دلیل این موضوع را پیش از مراجعه به کلینیک در نظر بگیرید. قیمت دندان متحرک کمتر بوده اما با ماندگاری کمتری در اختیار قرار می‌گیرد.

 • وضعیت دندان بیمار

پس از مراجعه به دندانپزشکی متخصص باید با در نظر گرفتن وضعیت بیمار تشخیص دهد که آیا استفاده از دندان مصنوعی بهتر است یا فرد باید ایمپلنت انجام دهد. با در نظر گرفتن وضعیت فک، استخوان، محل از دست دادن دندان‌ها، راحتی بیمار و … تعیین می‌شود که باید از کدام روش برای جایگزینی دندان بهرمند شد.

 • تجربه دندانپزشک

بسته به کلینیکی که به آن مراجعه می‌شود بهتر است تجربه و تخصص کارشناسان را بررسی کرده و نظرات و مشاوره‌های آن‌ها را با هم مقایسه کنید تا بهترین روش را برای دریافت خدمات انتخاب فرمایید. بر این اساس بهتر است کلینیک دندان پزشکی را انتخاب کنید که تمامی خدمات را با استفاده از بهترین دستگاه‌ها و آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا در اختیارتان قرار دهد. کلینیک خدمات دندان پزشکی بریس دنتال از گزینه‌های مناسبی است که تلاش دارد تا دقیقا آنچه که مراجعین نیاز دارند را به طور تخصصی در اختیار قرار دهد به همین دلیل بهترین انتخاب برای دریافت خدمات جایگزینی دندان با دندان متحرک و ثابت است.

 

آیا ایمپلنت از دندان مصنوعی گران تر است؟

ایمپلنت به دلیل اینکه از مواد باکیفیتی ساخته شده و درون استخوان فک و گونه قرار می‌گیرد قیمت به نسبت بالاتری دارد در مقابل پروتزها و دندان‌های مصنوعی راه حلی با هزینه کم هستند. قیمت دندان ثابت به پارامترهای مختلفی از جمله برند، تعداد پایه، پیشرفته بودن تجهیزات، جنس ایمپلنت، هزینه ساخت و … بستگی دارد و بدین ترتیب با توجه به این پارامترها هزینه نهایی مشخص می‌شود که این قیمت ممکن است چندین برابر بیشتر از دندان مصنوعی باشد که می‌توان گفت ارزشش را دارد چرا که عمری بوده و به مرور زمان کیفیت خود را از دست نمی‌دهد.

همچنین نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که دندان متحرک اغلب برای تمامی دندان‌ها ساخته شده اما ایمپلنت شرایطی را ایجاد کرده تا حتی برای یک دندان نیز بتوانید از آن استفاده کنید که این موضوع یکی از پارامترهایی است که به طور مستقیم روی هزینه نهایی موثر در نظر گرفته شود. بدین ترتیب بهتر است در ابتدا به یک کلینیک معتبر مراجعه کرده و از پزشکان متخصص مشاوره دریافت کنید تا تمامی اطلاعات مورد نیاز در اختیارتان قرار گیرد و راهنمایی‌های لازم ارائه شود.

دندان های ثابت

سئو جاب تیم

سئو جاب تیم

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها